Wojna w Ukrainie. Zniszczono ponad połowę irańskich dronów użytych przez Rosję

Armia rosyjska podczas trwającej wojny w Ukrainie użyła 86 irańskich dronów Shahed 136, z których 60 proc. zostało zniszczonych - przekazał w czwartek przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksiej Hromow.

Aleksiej Hromow przekazał, że od 30 września Rosjanie wystrzelili 20 rakiet różnego rodzaju, w tym 13 balistycznych. Armia wroga użyła także 46 irańskich dronów Shahed 136 - 24 z nich zostały zniszczonych. Drony posłużyły do ataku na obiekty wojskowe, infrastrukturę cywilną oraz pozycje ukraińskiej armii.

Hromow poinformował, że podczas środowych walk siły powietrzne Ukrainy zniszczyły dziewięć z 12 dronów kamikadze. - W sumie od początku stosowania przez wroga bezzałogowych dronów typu Shahed 136 użyli oni 86 sztuk, z czego 60 proc. zostało zniszczonych - zaznaczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraiński wywiad: Od początku wojny Rosja otrzymała od Białorusi 250 wagonów z amunicją

Białoruś nadal wspiera Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie - przekazał Aleksiej Hromow. Od początku inwazji z białoruskich magazynów wojskowych wysłano blisko 250 wagonów amunicji dla armii rosyjskiej. Według danych wywiadu ukraińskiego masa ładunków przekazanych Rosji przez Białoruś wyniosła 10 tysięcy ton. Generał poinformował, że białoruska amunicja trafiła ostatnio na odcinki frontu w obwodzie donieckim.

Generał Gromow poinformował także, że po raz pierwszy od końca sierpnia Ukraina została ostrzelana z terytorium Białorusi. Nad ranem cztery rosyjskie samoloty Tu-22M3 wystartowały z białoruskich lotnisk i uderzyły na Ukrainę.

Zobacz wideo Rozmowa Łukasza Kijka z Antonem Heraszczenką - doradcą MSW Ukrainy

- Władze Białorusi nadal udzielają agresorowi pomocy w wojnie przeciwko Ukrainie. [...] Grupa oficerów z rosyjskiej armii przeprowadza obecnie działania, mające na celu przygotowanie i przekazanie na potrzeby [Rosji białoruskich - red.] opon samochodowych, agregatów i części zamiennych do pojazdów pancernych. W bazach, magazynach i arsenałach na Białorusi trwają prace - przekazał Hromow.

Armia ukraińska przesunęła się o 55 km

Aleksiej Hromow poinformował również, że od 21 września w rejonie Charkowa Siły Zbrojne Ukrainy przesunęły się w głąb pozycji zajmowanych dotąd przez przeciwnika na 55 km.

- Od 21 września naszym wojskom udało ustanowić kontrolę nad 93 osiedlami, przejąć kontrolę nad ponad 2400 kilometrami kwadratowymi Słobodszczyzny [obszar na pograniczu północno-wschodniej Ukrainy i południowo-zachodniej Rosji - red.] - powiedział Aleksiej Hromow.

Więcej o: