Korea Południowa. Wojsko przeprasza za nieudane wystrzelenie rakiety. Kula ognia przestraszyła Gangneung

Wojsko Korei Południowej odniosło się do nieudanego wystrzelenia rakiety w trakcie ćwiczeń ze Stanami Zjednoczonymi. Mieszkańcy nadmorskiego miasta Gangneung w prowincji Gangwon byli zaniepokojeni. - Zgłosili, że słyszeli eksplozję i widzieli pożar w nocy - informuje BBC.

Korea Południowa wraz ze Stanami Zjednoczonymi wystrzeliła pociski rakietowe 4 października. Była to odpowiedź na prowadzony dzień wcześniej przez Koreę Północną test pocisków balistycznych średniego zasięgu nad Japonią - przekazał 5 października sztab generalny południowokoreańskiej armii, jak informuje "The Guardian".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie" Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?

Wojsko Korei Południowej przeprosiło za nieudane wystrzelenie rakiety

Pierwszy raz od 2017 Stany Zjednoczone i Korea Południowa przeprowadziły ćwiczenia wojskowe w odpowiedzi na wystrzelenie nad Japonię pocisku rakietowego przez Koreę Północną. Seul i Waszyngton wystrzeliły po dwa pociski w kierunku Morza Wschodniego (znanego również jako Morze Japońskie) między Półwyspem Koreańskim a Japonią. Korea Północna wystrzeliła już piątą w tym tygodniu rakietę.

We wrześniu br. w Korea Północna ogłosiła się państwem dysponującym bronią jądrową. Przywódca Kim Dzong Un wykluczył możliwość rozmów na temat denuklearyzacji.

Prezydent Rosji Władimir Putin, po prawej, i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podają sobie ręce podczas spotkania we Władywostoku w Rosji, 25 kwietnia 2019 r.Korea Północna popiera nielegalną aneksję ukraińskich ziem

Mieszkańcy miasta Gangneung byli zaniepokojeni wystrzałem

Po siedmiu godzinach od przeprowadzonych ćwiczeń, wojsko Korei Południowej przyznało, że wystrzał jeden z ich dwóch rakiet był nieudany. Pocisk rozbił się o ziemię w bazie sił powietrznych w pobliżu miasta Gangneung. Pocisk balistyczny Hyunmoo-2 był uzbrojony w głowicę, ale ta nie wybuchła. Przekazano również informację, że nie było żadnych ofiar. Wojsko przeprosiło za wzbudzanie niepokoju wśród mieszkańców, którzy na wiele godzin zostali pozbawieni światła - podaje "The Guardian". Wielu z nich opublikowało w internecie filmy, które pokazują wielką kulę ognia i unoszący się nad nią dym. - Nie mogę spać, ponieważ czuję się niespokojny po usłyszeniu eksplozji - komentował jeden z mieszkańców, cytowany przez Agencję Reutera. Wojsko Korei Południowej przekazało, że pożar został spowodowany spaleniem paliwa rakietowego i chociaż rakieta miała głowicę, nie eksplodowała.

Pocisk Korei Północnej nad Japonią. Zdjęcie z 2017 r. udostępnione przez Pjongjang. 4 października 2022 r.Rakieta Korei Północnej nad terytorium Japonii. "Lekkomyślne"

Więcej o: