Nocny ostrzał Zaporoża, ISW o ukraińskich postępach i przyszłości Szojgu. "Może zostać kozłem ofiarnym"

Rosyjska artyleria ostrzelała w nocy Zaporoże. Szef lokalnej administracji Ołeksandr Staruch podaje w mediach społecznościowych, że pociski spadły na dzielnice mieszkaniowe. Tymczasem Instytut Studiów nad Wojną informuje, że ukraińskie siły "skonsolidowały swoje pozycje" w północnej części obwodu chersońskiego.

Jak poinformowały lokalne władze, w nocnym ostrzale Zaporoża uszkodzono kilka budynków mieszkalnych. Wybuchły pożary, szereg budynków jest zniszczonych. Są ranni. Ratownicy starają się wydobyć osoby, uwięzione pod zawalonymi budynkami. Na miasto miało spaść siedem rakiet. 

Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy

ISW o postępach Ukraińców

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje w porannym komunikacie, że w ostatnich 24 godzinach Rosjanie przeprowadzili ataki na "ponad 30 osiedli". "Groźba ataków nadal istnieje na terenie całej Ukrainy" - napisano.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podaje z kolei, że w północnej części obwodu Chersońskiego siły ukraińskie prawdopodobnie "skonsolidowały swoje pozycje" po osiągnięciu dużych postępów w ciągu ostatnich 48 godzin. 

"Rosyjskie źródła twierdziły, że wojska ukraińskie przygotowują się do działań ofensywnych na północny zachód od Chersonia 5 października. Kilku blogerów militarnych donosiło, że ukraińscy żołnierze tworzą zgrupowania wokół miejscowości Posad-Pokrowske (25 km na północny zachód od Chersonia), Ołeksandriwce (35 km na północny zachód od Chersonia) i Ternowi Pody (25 km na północny zachód od Chersonia)" - podają analitycy z ISW.

Siergiej Szojgu zostanie "kozłem ofiarnym"?

Dalej czytamy, że "rosyjskie źródła ewidentnie skupiają się na aktywności Ukraińców na północny zachód od Chersonia". Ma to budzić wśród Rosjan obawy, że siły ukraińskie "stworzą warunki do natarcia bezpośrednio w kierunku miasta Chersoń". ISW podkreśla, że znaczącym wydarzeniem byłoby zdobycie przez Ukraińców miejscowości Snihuriwka, na zachodnim brzegu rzeki Ingulec. Z ostatnich doniesień wynika, że okupowaną Snihuriwkę opuścili rosyjscy oficerowie, ale na miejscu wciąż pozostają żołnierze. "Utrata kontroli nad rzeką Ingulec jeszcze bardziej odizolowałaby Chersoń od wschodu i zwiększyła podatność miasta na ukraińskie okrążenie" - czytamy.

ISW donosi o nasilającej się krytyce ogłoszonej przez Putina mobilizacji. Jak podano w analizie, prezydent Federacji Rosyjskiej może uczynić Siergieja Szojgu "kozłem ofiarnym". Rosyjski minister obrony jest coraz częściej krytykowany w związku z niepowodzeniami armii w Ukrainie. Portal Meduza donosił w środę, że Szojgu jest krytykowany m.in. przez Ramzana Kadyrowa szefa Republiki Czeczeńskiej i Jewgienija Prigożyna, założyciela Grupy Wagnera. 

Ukraińcy wyzwalają kolejne miejscowości w obwodzie chersońskim

Ukraińska armia wyzwoliła kolejną miejscowość w prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego. Rosjanie wycofują się na południe wzdłuż rzeki Dniepr. Ukraińcy rozpoczęli też wyzwalanie obwodu ługańskiego.

Jak powiedział Serhij Chłań - deputowany rady obwodu chersońskiego - z jego informacji wynika, że ukraińscy żołnierze przesuwają się na południe i zajęli miejscowość Dudczany nad Dnieprem. Jak dodał, Rosjanie wcześniej wysadzili tam most. Serhij Chłań podkreślił, że po wyzwoleniu Dudczan linia frontu faktycznie przesunęła się w porównaniu do poprzedniego stanu o 30 kilometrów. Jak dodał, obecnie Rosjanie przygotowują obronę w Myłowym, w okolicach Bersysławia.

Wcześniej ukraińskie władze informowały o wyzwoleniu 8 innych miejscowości między rzekami Dniepr i Ingulec. Trwa też ofensywa Ukraińców w Donbasie. Jak powiedział szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, ukraińscy wojskowi wyparli Rosjan z kilku miejscowości w tym obwodzie. Żołnierze wywiesili tam ukraińskie flagi. Tym samym, jak dodał, rozpoczęło się wyzwalanie obwodu ługańskiego.

Więcej o: