Ukraińcy zdobywają kolejne miejscowości. Odkryto masowy grób w mieście Łyman

Ukraińska armia wyzwala kolejne miejscowości w obwodzie chersońskim, rozpoczęła też wyzwalanie obwodu ługańskiego. W mieście Łyman w północnej części obwodu donieckiego znaleziono masowy grób cywilów zamordowanych przez rosyjskich okupantów.

Ukraińska armia wyzwoliła kolejną miejscowość w prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego - poinformowały lokalne władze. Jak dodano w komunikacie, Rosjanie wycofują się na południe wzdłuż rzeki Dniepr, a Ukraińcy rozpoczęli też wyzwalanie obwodu ługańskiego.

"Jesienna ofensywa, dzień po dniu. Podczas gdy rosyjski parlament jest 'odurzony' próbami nielegalnej aneksji, nasi żołnierze nadal posuwają się naprzód. To najlepsza odpowiedź na wszelkie 'referenda', 'dekrety', 'traktaty' i 'żałosne przemówienia'" - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, publikując wizualizację postępów armii.

Jak powiedział Serhij Chłań - deputowany rady obwodu chersońskiego - z jego informacji wynika, że ukraińscy żołnierze przesuwają się na południe i zajęli miejscowość Dudczany nad Dnieprem. Jak dodał, Rosjanie wcześniej wysadzili tam most. Serhij Chłań podkreślił, że po wyzwoleniu Dudczan linia frontu faktycznie przesunęła się w porównaniu do poprzedniego stanu o 30 kilometrów. Jak dodał, obecnie Rosjanie przygotowują obronę w Myłowym w okolicach Bersysławia.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

Wcześniej ukraińskie władze informowały o wyzwoleniu ośmiu innych miejscowości między rzekami Dniepr i Ingulec. Trwa też ofensywa Ukraińców w Donbasie. Jak powiedział szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, ukraińscy wojskowi wyparli Rosjan z kilku miejscowości w tym obwodzie. Żołnierze wywiesili tam ukraińskie flagi. Tym samym, jak dodał, rozpoczęło się wyzwalanie obwodu ługańskiego.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Łyman. Masowy grób cywilów. Znaleziono około 50 ciał

W wyzwolonym przez ukraińskie wojska mieście Łyman w północnej części obwodu donieckiego znaleziono masowy grób, w którym znajduje się ponad 50 ciał cywilów  - podaje Kyiv Post.

Mieszkańców Łymanu zmuszano do zbierania i chowania ludzkich szczątków. Nie wszyscy zamordowani zostali jednak zidentyfikowani, ponieważ ciała mogły długo leżeć na ulicach. Obecnie trudno określić łączną liczbę zabitych w mieście. Także dlatego, że niektóre z ofiar były grzebane w różnych miejscach m.in. przez swoich sąsiadów. 

Wołodymyr i Ołena ZełenskiZełenska o małżeństwie z Wołodymyrem. "Ja mam na pewno szczęście, mając go"

Wojna w Ukrainie. Odnaleziono "komorę tortur" w obwodzie charkowskim.

Po wyzwoleniu wsi Pisky Radkiwski znajdującej się w gminie Borowa nieopodal granicy obwodu charkowskiego z obwodem donieckim miejscowi mieszkańcy zawiadomili policję o przetrzymywanych przez Rosjan więźniach - informuje agencja Interfax. Serhij Bolwinow, zastępca szefa Komendy Głównej Policji w regionie, przekazał we wtorek 4 października, że policja wie, kto był przetrzymywany w tym miejscu.

Dodał również, że "śledczy i prokuratorzy pracują nad ustaleniem wszystkich faktów, na temat tego, co działo się w tej sali tortur" - informuje Serhij Bolvinov na Facebooku.

Znaleziska w jednej z sali tortur w obwodzie charkowskimOdnaleziono "komorę tortur" w obwodzie charkowskim. Zareagowali sąsiedzi

Więcej o: