Putin podpisał dekret. Zaporoska Elektrownia Jądrowa własnością Rosji

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret, zgodnie z którym elektrownia atomowa w obwodzie zaporoskim staje się "własnością federalną" Rosji. Wcześniej Ukraina zaprzeczała, by kontrolę nad elektrownią sprawowali Rosjanie, tłumacząc, że nowy szef stacji to Petro Kotin ze spółki Enerhoatom.

Władimir Putin podpisał w środę dekret, w którym określił Zaporowską Elektrownię Atomową "własnością federalną" Rosji - podaje Reuters.

Zgodnie z dokumentem do 1 stycznia 2028 roku rosyjski rząd ma zapewnić przekazanie elektrowni i jej obiektów we własność spółki-córki korporacji Rosatom.

Rosyjski operator elektrowni atomowych Rosenergoatom zapowiedział, że przeprowadzi ocenę sposobu naprawy uszkodzeń infrastruktury elektrowni i przeniesie wszystkich dotychczasowych ukraińskich pracowników do nowej organizacji należącej do Rosji - dodaje Reuters.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

"Elektrownia atomowa w Zaporożu znajduje się teraz na terytorium Federacji Rosyjskiej i dlatego powinna być eksploatowana pod nadzorem naszego operatora" - podkreślał wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Wierszynin w rozmowie z RIA Novosti. 

Zakład elektrowni znajduje się w południowym regionie Ukrainy, zwanym również Zaporożem, jednym z czterech regionów, które prezydent Władimir Putin nielegalnie włączył do Rosji na podstawie pseudoreferendów.

Jednak informacje o zarządzaniu stacją przez Moskwę są zupełnie odmienne od tych, przedstawianych przez stronę ukraińską. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, w środę Petro Kotin, szef ukraińskiej państwowej firmy zajmującej się energią jądrową Enerhoatom poinformował, że przejął kierownictwo w elektrowni atomowej w Zaporożu. Agencja  Reutera, powołując się na informacje z kanału Telegram, przekazała, że Kotin wezwał pracowników elektrowni, by nie podpisywali żadnych dokumentów, które przedłożyli im rosyjscy okupanci.

Mężczyzna opublikował wideo w mediach społecznościowych, w którym zaprzecza doniesieniom Rosji o przejęciu kontroli nad elektrownią. - Wszystkie dalsze decyzje dotyczące działania stacji będą zapadały w biurze Enerhoatomu. Będziemy pracować zgodnie z ukraińskim prawem, w ramach ukraińskiego systemu energetycznego - zapewnił Kotin, cytowany przez Agencję Reutera.

Zaporoska Elektrownia JądrowaJest nowy szef elektrowni w Zaporożu. Wystosował apel do pracowników

Kotin przejął obowiązki dotychczasowego dyrektora zaporoskiej elektrowni jądrowej, Ihora Muraszowa, który został zatrzymany 30 września przez Rosjan, gdy jechał samochodem z zakładu do miasta Enerhodar. Okupanci wywlekli go z samochodu, założyli opaskę na oczy i wywieźli.

Rosjanie uwolnili dyrektora Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Wrócił bezpiecznie do rodziny"

Jak przekazał w poniedziałek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafael Grossi, dyrektor Muraszow powrócił już do swojej rodziny.

Amerykański chemik K. Barry Sharpless odbiera Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii od szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa w 2001 roku. W tym roku również otrzymał nagrodę razem z Carolyn R. Bertozzi i Mortenem MeldalemDwukrotny laureat Nobla z chemii: To pomnik chemii organicznej

Informację potwierdziło ukraińskie przedsiębiorstwo Enerhoatom. Poinformowano, że Rosjanie przetransportowali Muraszowa na terytorium kontrolowane przez Ukrainę, a jego uwolnienie nastąpiło m.in. dzięki "nadzwyczajnym wysiłkom dyrektora generalnego MAEA Raphaela Grossiego". 

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia atomowa w Europie. Usytuowaną w Enerhodarze nad Zbiornikiem Kachowskim elektrownię wybudowano w latach 1980–1986. W jej skład wchodzi sześć reaktorów typu WWER-1000 o mocy 950 MW każdy. Rosjanie wkroczyli na teren elektrowni 4 marca 2022 roku i od tego czasu twierdzą, że sprawują nad nią kontrolę. W budynku nadal jednak pracują ukraińscy pracownicy, zaś sama elektrownia jest obecnie połączona z ukraińską siecią. W okolicy wciąż trwa wymiana ognia pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Więcej o: