Ukraińcy idą po kolejny region. "Ługańszczyzna to Ukraina. Tak było, jest i będzie"

Ukraina rozpoczęła operację wyzwalania Ługańszczyzny, terenu, który według Rosji został zaanektowany w miniony piątek - przekazał lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. "Z politycznego punktu widzenia rosyjscy przywódcy będą bardzo prawdopodobnie tym zaniepokojeni" - komentuje brytyjskie Ministerstwo Obrony.

W ostatnim czasie trwa potężna kontrofensywa Ukraińców, którzy codziennie informują o wyzwoleniu kolejnych terenów z rąk Rosjan. W środę (5 października) ukraińska armia podała, że w obwodzie chersońskim udało jej się wejść na około 20 km w głąb okupowanego terytorium i wyzwolić osiem miejscowości - to: Bielajewka, Dawydiw Brid, Ukrajinka, Wełyka Ołeksandriwka, Mała Oleksandrivka, Zołota Bałka, Lubimiwka i Chreszczeniwka. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

Ukraina chce wyzwolić Ługańszczyznę. "To Ukraina. Tak było, jest i będzie" 

"Z politycznego punktu widzenia rosyjscy przywódcy będą prawdopodobnie bardzo zaniepokojeni tym, że wiodące jednostki ukraińskie zbliżają się teraz do granic obwodu ługańskiego, który Rosja twierdziła, że formalnie zaanektowała w zeszły piątek" - podało brytyjskie Ministerstwo Obrony, na które powołuje się Agencja Reutera. 

To, że celem Ukrainy jest wyzwolenie Ługańszczyzny, potwierdził w środę (5 października) lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

- Oficjalnie potwierdzam, że rozpoczęła się ukraińska operacja wyzwalania Ługańszczyzny, okupowanej przez rosyjskie wojska; kilka miejscowości jest już kontrolowanych przez nasze siły - powiedział w nagraniu opublikowanym Telegramie. - Dziękujemy ukraińskim wojskom za takie wspaniałe wieści. […] Ługańszczyzna to Ukraina. Tak było, jest i będzie - dodał.

Ukraińskie wojsko (zdjęcie ilustracyjne)ISW: Ukraińcy osiągają znaczne postępy. Putin zmaga się z problemem

Sukcesy Ukraińców na froncie

Przypomnijmy, Rosja 25 czerwca opanowała Siewierodonieck, a 3 lipca Lisiczańsk - dwa największe miasta Ługańszczyzny, które pozostawały pod kontrolą kijowskiego rządu. Lojalne wobec Ukrainy władze obwodu informowały, że okupanci nigdy nie zdołali zająć całego regionu, ponieważ przez całe lato trwały walki w miejscowościach Biłohoriwka i Werchniokamjanka. We wrześniu ukraińskie wojska całkowicie wyparły oddziały agresora z Biłohoriwki.

Serhij Hajdaj przekazał informacje o Rosjanach, którzy uciekają z miast w obwodzie ługańskimRosjanie uciekają z miast zajętych od 2014 roku. Kilometrowe korki

Więcej o: