Jest nowy szef elektrowni w Zaporożu. Zaprzecza doniesieniom o jej kontrolowaniu przez Rosjan

Nowym dyrektorem w elektrowni atomowej w Zaporożu został Petr Kotin, szef Enerhoatomu. Kotin zaapelował do pracowników, by nie podpisywali żadnych dokumentów, które przedłożyli im rosyjscy okupanci. Zaprzeczył również doniesieniom Rosji o przejęciu kontroli nad elektrownią.

Petro Kotin, szef ukraińskiej państwowej firmy zajmującej się energią jądrową Enerhoatom poinformował, że przejął kierownictwo w elektrowni atomowej w Zaporożu - podaje agencja Reutera. Kotin wezwał pracowników elektrowni, by nie podpisywali żadnych dokumentów, które przedłożyli im rosyjscy okupanci.

Mężczyzna opublikował wideo w serwisie Telegram, w którym zaprzecza doniesieniom Rosji o przejęciu kontroli nad elektrownią. - Wszystkie dalsze decyzje dotyczące działania stacji będą zapadały w biurze Enerhoatomu. Będziemy pracować zgodnie z ukraińskim prawem, w ramach ukraińskiego systemu energetycznego - zapewnił Kotin, cytowany przez Agencję Reutera.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kotin przejął obowiązki dotychczasowego dyrektora zaporoskiej elektrowni jądrowej, Ihora Muraszowa, który został zatrzymany 30 września przez Rosjan, gdy jechał samochodem z zakładu do miasta Enerhodar. Okupanci wywlekli go z samochodu, założyli opaskę na oczy i wywieźli.

Rosjanie uwolnili dyrektora Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Wrócił bezpiecznie do rodziny"

Jak przekazał w poniedziałek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafael Grossi, dyrektor Muraszow powrócił już do swojej rodziny.

Informację potwierdziło ukraińskie przedsiębiorstwo Enerhoatom. Poinformowano, że Rosjanie przetransportowali Muraszowa na terytorium kontrolowane przez Ukrainę, a jego uwolnienie nastąpiło m.in. dzięki "nadzwyczajnym wysiłkom dyrektora generalnego MAEA Raphaela Grossiego". 

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia atomowa w Europie. Usytuowaną w Enerhodarze nad Zbiornikiem Kachowskim elektrownię wybudowano w latach 1980–1986. W jej skład wchodzi sześć reaktorów typu WWER-1000 o mocy 950 MW każdy. Rosjanie wkroczyli na teren elektrowni 4 marca 2022 roku i od tego czasu twierdzą, że sprawują nad nią kontrolę. W budynku nadal jednak pracują ukraińscy pracownicy, zaś sama elektrownia jest obecnie połączona z ukraińską siecią. W okolicy wciąż trwa wymiana ognia pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Uwolniony szef Zaporoskiej Elektrowni JądrowejUkraina: Rosjanie uwolnili dyrektora Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia atomowa w Europie.

Więcej o: