Nagrodę Nobla z chemii otrzymali: Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless

Medycyna i fizjologia - w poniedziałek, fizyka - we wtorek. Trwa tydzień noblowski. W środę poznaliśmy lauretów z dziedziny chemii. Nagrodę za pracę nad narzędziami do budowania molekuł dostali: Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless.

Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless to naukowcy, którzy specjalizują się w badaniu molekuł i ich połączeń oraz chemią bioortogonalną [bada reakcje chemiczne, która mogą zachodzić w żywych układach bez zakłócania naturalnych procesów biochemicznych - przyp. red.] 

Członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk obrazowo porównali odkrycie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Chemię "kliknięć", czyli połączeń molekuł, porównali do klocków Lego - małe części, czyli molekuły, łączą się w duże struktury. 

Barry Sharpless to laureat Nagrody Nobla z chemii z 2001 r. Wtedy otrzymał nagrodę za prace nad katalizą asymetryczną [wraz z nim nagrodzono Williama Knowlesa i Ryōjiego Noyoriego - przyp. red.]. Sharpless jest związany z Scripps Research Institute w La Jolla (Kalifornia). Morten Meldal jest naukowcem na Uniwersytecie w Kopenhadze, w Danii. Obaj chemicy położyli podwaliny pod funkcjonalną formę chemii – chemię kliknięć – w której molekularne elementy budulcowe łączą się ze sobą szybko i skutecznie.

Carolyn R. Bertozzi jest profesorką amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda. Tuż po ogłoszeniu na specjalnej konferencji prasowej członkowie Akademii zadzwonili do laureatki. Amerykańska chemiczka przyznała, że jest oszołomiona, szczęśliwa. - U mnie jest środek nocy i wciąż nie jestem pewna, czy to prawda - mówiła naukowczyni uhonorowana Nagrodą Nobla. Odpowiedziała na kilka pytań dziennikarzy. - Odkryliśmy nowe biomolekuły. To na wpływ na medycynę i dostarczanie leków do konkretnego właściwego miejsca w organizmie - wyjaśniała.  

Nagrodę Nobla z chemii otrzymali: Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless

Wyróżnienia, ufundowane przez szwedzkiego przemysłowca Alfreda Nobla, przyznaje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, za dokonanie najważniejszego odkrycia lub opracowanie wynalazku w tej sferze nauki.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Kaczyński przyszedł, dał Polakom 500+ i powiedział Polakom "radźcie sobie sami"

Oprócz medali i dyplomów laureaci otrzymują nagrody pieniężne. W tym roku ich wartość w każdej kategorii wynosi 10 milionów koron szwedzkich, czyli około 900 tysięcy dolarów. Nazwiska zwycięzców tradycyjnie są ogłaszane w październiku, wręczenie wyróżnień odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora. 

Nobel w dziedzinie chemii jest przyznawany od 1901 roku. Pierwszym laureatem został Holender Jacobus Henricus van 't Hoff. Nagrodzono go za odkrycie praw dynamiki chemicznej i ciśnienia osmotycznego w roztworach. Nobla z chemii do tej pory wręczono 113 razy 187 osobom. Jeden naukowiec otrzymał nagrodę, był nim Frederick Sanger.

Z polskich uczonych Noblem z chemii uhonorowano Marię Skłodowską-Curie. W 1911 roku otrzymała nagrodę za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i pracę nad własnościami chemicznymi pierwiastków promieniotwórczych. Był to już drugi Nobel dla Polki. Wcześniej, w 1903 roku, uczona została wyróżniona w dziedzinie fizyki, wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości odkrytym przez Becquerela.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: