Korea Południowa i USA wystrzeliły serię rakiet. To odpowiedź na działania Pjongjangu

Stany Zjednoczone i Korea Południowa wystrzeliły serię czterech rakiet krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. Była to odpowiedź na wtorkową próbę rakietową dokonaną przez Koreę Północną.
Zobacz wideo Patriotyczne niewolnictwo w Korei Północnej

Wojska południowokoreańskie i amerykańskie w ramach ćwiczeń wystrzeliły po parze rakiet ATACMS amerykańskiej produkcji. Wystrzelono także rakietę Hyunmoo-2 wyprodukowaną przez Koreę Południową. Ta spadła krótko po starcie, ale zdarzenie nie spowodowało ofiar. Wykorzystano pociski typu ziemia-ziemia, które trafiały w pozorowane cele.

Wcześniej Korea Południowa i USA przećwiczyły precyzyjne bombardowanie nad Morzem Żółtym, na zachód od Półwyspu Koreańskiego.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Pocisk Korei Północnej nad Japonią. Zdjęcie z 2017 r. udostępnione przez Pjongjang. 4 października 2022 r.Rakieta Korei Północnej nad terytorium Japonii. "Lekkomyślne"

Rakieta Korei Północnej nad terytorium Japonii

We wtorek Pjongjang wystrzelił pierwszą od pięciu lat rakietę, która przeleciała nad Japonią i spadła do Oceanu Spokojnego. Pocisk pokonał odległość około 4,5 tysiąca kilometrów. Tokio wydało zawiadomienia o ewakuacji i zawiesiło kursowanie pociągów podczas lotu pocisku. Według japońskiego Ministerstwa Obrony była to rakieta starszego modelu Hwasong-12. Test spotkał się z potępieniem ze strony Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Korei Południowej.

Ta próba rakietowa była najbardziej prowokacyjną demonstracją broni przez Koreę Północną w tym roku. Kraj w ostatnim czasie przyspiesza testy rakietowe do rekordowego tempa. Na początku tego roku Pjongjang przetestował dwa międzykontynentalne pociski balistyczne. Wystrzelił je pod dużymi kątami i poniżej pełnego zasięgu, a więc nie przeleciały nad terytoriami innych krajów.

Prezydent Rosji Władimir Putin, po prawej, i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podają sobie ręce podczas spotkania we Władywostoku w Rosji, 25 kwietnia 2019 r.Korea Północna popiera nielegalną aneksję ukraińskich ziem

Więcej o: