Słowenia zalegalizowała jednopłciowe małżeństwa i adopcję dzieci

Słoweński parlament uchwalił poprawkę, która zezwala parom tej samej płci na zawieranie małżeństw oraz adopcję dzieci. Słowenia jest pierwszym krajem w Europie Wschodniej, który to zrobił. - To prawo, które powinno obowiązywać już od dawna - przyznał przedstawiciel władz w Lublanie.

Posłowie w Słowenii przyjęli we wtorek poprawkę umożliwiającą zawieranie jednopłciowych małżeństw i adopcję dzieci. Za wprowadzeniem nowych regulacji było 49 parlamentarzystów, przeciwko - 29, a jedna osoba wstrzymała się od głosu - podaje euronews.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kosiński: PiS przygotowuje swój elektorat do ewentualnej porażki i zakwestionowania wyborów

Słowenia zalegalizowała jednopłciowe małżeństwa i adopcję dzieci

Wtorkową decyzją zawieszono również przepisy, które uniemożliwiały zawieranie małżeństw jednopłciowych ze skutkiem natychmiastowym. Parlament ma sześć miesięcy na ich zmianę. 

Dzięki tym zmianom uznajemy prawa par tej samej płci. To prawo, które powinno obowiązywać już od dawna

- mówił do posłów sekretarz stanu Simon Maljevac, przedstawiając poprawkę. W lipcu Sąd Najwyższy Słowenii orzekł, że prawo definiujące małżeństwo tylko między mężczyzną a kobietą dyskryminuje pary gejów i lesbijek. 

Główna partia opozycyjna, Słoweńska Partia Demokratyczna, skrytykowała decyzję i zorganizowała kilka wieców przeciwko decyzji sądu.

Słowenia zalegalizowała jednopłciowe małżeństwa i adopcję dzieci

Słowenia jest pierwszym krajem byłego bloku komunistycznego, który poparł prawa osób jednopłciowych do sformalizowanych związków. Większość państw Europy Wschodniej nie zezwala na związki cywilne ani małżeństwa osób tej samej płci.

W sumie 18 krajów Europy zalegalizowało już małżeństwa osób tej samej płci, większość z nich zezwala również parom homoseksualnym na adopcję dzieci. Chorwacja, Czechy, Węgry i Czarnogóra mają przepisy ustanawiające związki partnerskie osób tej samej płci. Budapeszt przyjął to prawo w 2007 r. ale od połowy roku 2021 r. obowiązuje również regulacja, która stanowi, że nawet mówienie o homoseksualizmie w obecności nieletnich jest karane grzywną.

Rząd Estonii był najbliżej zmiany prawa dla osób homoseksualnych w 2016 roku. Wtedy parlament zgodził się na uznawanie związków osób tej samej płci, zawartych w innych krajach.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: