Obrońca Azowstalu na poruszających zdjęciach. Tak zmienił się w niewoli. "Jego oczy widziały wiele"

Fotoreporter i obrońca Azowstalu, Dmytro "Orest" Kozacki, pokazywał światu, jak w trakcie wojny ucierpieli jego koledzy. Po niedawnym uwolnieniu z czteromiesięcznej rosyjskiej niewoli sam pozwolił się sfotografować. "Spójrzcie tylko w jego oczy. Widziały tak wiele" - napisał Konstantin Liberow, który zrobił zdjęcia Orestowi.
Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury

W drugiej połowie września w ramach wymiany jeńców Rosja zwolniła 215 więzionych Ukraińców. Wśród nich - bohaterskich obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu. Strona ukraińska zwolniła w zamian 55 rosyjskich żołnierzy oraz powiązanego z Kremlem ukraińskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka.

Obrońca Mariupola w wyjątkowej sesji zdjęciowej. "Te oczy widziały wiele"

Jednym z uwolnionych ukraińskich żołnierzy jest Dmytro "Orest" Kozacki, szef służby prasowej pułku Azow, który w trakcie oblężenia Mariupola dokumentował przebieg walk. Na wykonanych przez siebie zdjęciach pokazał okaleczonych kolegów i zniszczone budynki kombinatu.

Teraz to jego wychudzone wskutek niewoli ciało stało się tematem poruszających zdjęć ukraińskiego fotografa Konstantina Liberowa. "Pierwszego dnia w domu poszedłem do fryzjera, ściąłem włosy i się ogoliłem. Nigdy nie chciałem wyglądać jak ofiara" - podkreślił Orest w rozmowie z fotoreporterem.

"Dużo wczoraj rozmawialiśmy - o Mariupolu, o niewoli i o zwykłym życiu. Te historie usłyszycie w kolejnych wywiadach. A dziś możecie po prostu spojrzeć Orestowi w oczy. Widziały tak wiele" - napisał Liberow we wtorek na Instagramie. Jego zdaniem to właśnie Kozacki "zrobił najważniejsze zdjęcia tej wojny".

 

21 maja, kilka dni po kapitulacji obrońców Mariupola, w sieci ukazał się krótki film dokumentalny pt. "Ostatni dzień Azowstalu", wyreżyserowany przez Dmytro Kozackiego i Julię Hontaruk. Za ten dokument 2 października autorzy odebrali nagrodę na festiwalu MeetDocs w Charkowie - podał portal Suspilne.

 

Kapitulacja Mariupola

W maju obrońcy Mariupola po prawie trzech miesiącach ciężkich walk trafili do rosyjskiej niewoli. Od początku tamtego miesiąca zakłady Azowstal były szczelnie okrążone przez okupantów. W końcu 16 maja ukraińskie dowództwo podjęło decyzję o zakończeniu misji bojowej. Polecono żołnierzom, by ratowali swoje życia.

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu. Rosyjskie wojsko praktycznie zrównało miasto z ziemią. Liczbę ofiar wśród cywilów ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

Więcej o: