Ukraińscy żołnierze zbliżają się do Chersonia. BBC pisze o przełomie. "Odzyskują coraz więcej terytorium"

Pojawiają się doniesienia o kolejnych sukcesach ukraińskich sił w obwodach nielegalnie anektowanych przez Rosję. Jak podaje BBC w swojej ostatniej analizie, ukraińscy żołnierze zbliżają się do Chersonia i "zwiększają zdobycze na wschodzie".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w poniedziałkowym wieczornym wystąpieniu, że dzięki rozpoczętej we wrześniu operacji w samym obwodzie charkowskim wyzwolono ponad 450 osad. - Na wielu obszarach frontu trwają zacięte walki. Perspektywa tych działań wojennych pozostaje jednak oczywista: coraz więcej okupantów próbuje uciec, coraz więcej strat ponosi wroga armia, coraz bardziej jest jasne, że Rosja popełniła błąd, rozpoczynając wojnę z Ukrainą - mówił.

We wtorek po południu BBC podało, że "wojska ukraińskie odzyskują więcej terytorium w regionach nielegalnie anektowanych przez Rosję, a siły Kijowa zbliżają się do południowego miasta Chersoń i zwiększają zdobycze na wschodzie". BBC pisze też o "dokonywaniu przełomu" przez ukraińskie wojska.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rosyjski przywódca w obwodzie chersońskim, Władimir Saldo, potwierdził, że ukraińskie siły znalazły się w pobliżu Dudczancy, miasta nad Dnieprem. W sieci pojawiają się nagrania i doniesienia o wyzwoleniu miejscowości takich jak np. Nowopetriwka i Dawydiw Brid.

Z kolei rzecznik rosyjskiego MON przekazał, że ukraińskie czołgi wbiły "głęboki klin" na południe od wioski Zołota Bałka, która wyznaczała poprzednią linię frontu nad Dnieprem. 

Zobacz wideo Kosiński: PiS w sprawie terminu wyborów samorządowych, podzieliło samorządowców

Wojna w Ukrainie

Na północ od niedawno zdobytego Łymanu Ukraińcy wyzwolili w ostatnim czasie miejscowości Borowa, Szyiwka, Drużelubiwka i Iziumskie. Ukraińcy starają się także nacierać na wschód od Łymanu w kierunku Kreminnej w obwodzie ługańskim.

Jak wynika z wtorkowego porannego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy - rosyjska armia swoje główne szturmy prowadziła w okolicach Bachmutu i na zachód od Doniecka. Bezskutecznie. Ukraińcy, m.in. za pomocą nowoczesnej zachodniej artylerii uszkodzili ostatniej doby kilka rosyjskich składów amunicji i punktów dowodzenia na tyłach frontu.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: