Rosja. Biełgorod, atomowy okręt podwodny, wypłynął z bazy na "serię tajnych testów"

Rosyjski okręt podwodny Biełgorod wypłynął z portu na Morzu Białym. Zdaniem Zachodu najdłuższy na świecie okręt, wyposażony w torpedy "Posejdon" o napędzie atomowym, wypłynął, aby przeprowadzić "serię tajnych testów". Cały Zachód śledzi sygnały, jakie w związku z tym wysyła Rosja.

NATO, jak donoszą amerykańskie media, podobno zaalarmowało państwa członkowskie, że rosyjski okręt Biełgorod wypłynął ze swojej bazy położonej na Morzu Białym. "Urzędnicy ostrzegli, że Rosja może planować przetestowanie systemu uzbrojenia Biełgorod 'Posejdon', drona wyposażonego w bombę atomową" - pisał wczoraj (3 października) Fox News

Zobacz wideo Odpalenie rosyjskiej hipersonicznej rakiety Cyrkon, przeznaczonej do atakowana wrogich okrętów

Rosja. Okręt podwodny Biełgorod, wyposażony w broń jądrową, wypłynął z portu

Okręt podwodny Biełgorod, uzbrojony w broń jądrową, ma znajdować się w okolicach Arktyki - donosi dziś (4 października) niezależny dziennik "The Moscow Times". Kraje zachodnie uważają, że zniknięcie okrętu Biełgorod z portu na Morzu Białym jest związane z testami, jakie mają zostać przeprowadzone przez Rosjan. K-329 Biełgorod to najdłuższy okręt podwodny (184 m) na świecie. Został wyposażony w torpedę "Posejdon" o napędzie atomowym, uzbrojoną w głowicę jądrową o sile do dwóch megaton.

Jak pisze włoski dziennik "La Repubblica" torpeda może przemierzyć setki mil pod wodą i spowodować "nuklearne tsunami", napromieniowując wybrzeże, w które uderzy. Włoska gazeta uważa, że okręt znajduje się na wodach w pobliżu Arktyki, gdzie ma przejść "serię tajnych testów".

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja. Zaobserwowano transport amunicji jądrowej 

W niedzielę, czyli w podobnym czasie, co zniknięcie okrętu Biełgorod z bazy na Morzu Białym, prorosyjscy blogerzy wojskowi poinformowali o ruchu pociągów, które zdaniem analityków należą do tajnej jednostki nuklearnej. Zdaniem polskiego analityka cytowanego przez "The Moskow Times", konwój należy do 12 Głównego Zarządu rosyjskiego ministerstwa obrony, które odpowiada za "amunicję jądrową, jej przechowywanie, konserwację, transport i wydawanie jednostkom". Jak czytamy, nagranie opublikowane na kanale Rybar Telegram, na którym zostały uwiecznione pojazdy odporne na miny, nie wydają się być gotowe do  "uwolnienia broni jądrowej". 

"1. Może to być forma zasygnalizowania Zachodowi, że Moskwa eskaluje. 2. Rosyjskie siły RVSN zwykle intensywnie trenują jesienią. Rosja może przeprowadzić w październiku ćwiczenie odstraszania strategicznego GROM, więc ten pociąg może pokazywać przygotowanie do tego ćwiczenia" - napisał na Twitterze polski analityk. 

Jak podał "Fox Nes", okręt podwodny K-329 Biełgorod został dostarczony rosyjskiej marynarce wojennej w lipcu 2022 r., w ramach ściśle tajnego programu prezydenta Władimira Putina, który ma na celu opracowanie i obsługę nowej klasy "super broni". 

Ma 184 m długości i 15 m szerokości, może rozwinąć prędkość 32 węzłów (59 km na godz.). Nuklearna torpeda Posejdon, w którą okręt jest wyposażony, ma 24 m długości i może przepłynąć do 10 tys. km.

Więcej o: