Rosja: Duma ratyfikowała traktaty o przyłączeniu ukraińskich obwodów

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła ustawy o ratyfikacji umów o uprzyjęciu tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej. Ukraina i społeczność międzynarodowa nie uznają decyzji o aneksji tych terenów, wskazując, że została ona dokonana niezgodnie z prawem i na podstawie pseudoreferendów.

Dokumenty dotyczące ratyfikacji przedstawił w Dumie Państwowej minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Następnie deputowani przyjęli ustawy o wejściu tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodów zaporoskiego i chersońskiego do Federacji Rosyjskiej już w pierwszym czytaniu.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał w poniedziałek, że rosyjskie władze nie ustaliły do tej pory kształtu granic w obwodzie chersońskim i zaporoskim i "będzie to konsultowane z ludnością tych obwodów mieszkającą przy granicy".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił włączenie okupowanych terenów na wschodzie Ukrainy do Rosji. Decyzja to skutek pseudoreferendów przeprowadzonych od 23 września do 27 września w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Głosowania prowadzone były pod przymusem komisji wyborczej i rosyjskiej armii.

Zobacz wideo Belgrad. Protesty wsparcia dla Ukrainy po ogłoszeniu aneksji części ukraińskich ziem przez Putina

Aneksja Ukrainy. Reakcje na świecie

Przywódcy 27 krajów, oraz liderzy unijnych instytucji potępili w piątek kolejną bezprawną aneksję terytorium Ukrainy i zagrozili zaostrzeniem sankcji wobec Rosji. Wspólne oświadczenie opublikowali członkowie Rady Europejskiej.

"Nigdy nie uznamy nielegalnych referendów, które Rosja wymyśliła jako pretekst do dalszego naruszania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ani ich sfałszowanych wyników. Nigdy nie uznamy tej nielegalnej aneksji" - napisali przywódcy 27-mki i liderzy Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej AndriejewAmbasador Rosji brnął w kłamstwa po wyjściu z MSZ. "To nie aneksja"

Podkreślili, że te decyzje są nieważne i nie mogą wywoływać żadnych skutków prawnych. "Krym, Chersoń, Zaporoże, Donieck i Ługańsk to Ukraina" - napisali. Wezwali oni wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do jednoznacznego odrzucenia nielegalnej aneksji. Zapowiedzieli też zaostrzenie sankcji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w weekend przemówieniu wyraził wdzięczność za potępienie rosyjskich pseudoreferendów na arenie międzynarodowej. Ukraiński przywódca podkreślił, że pseudoreferenda są nielegalne i nie mają żadnego związku z rzeczywistą sytuacją na froncie.

W sposób szczególny Wołodymyr Zełenski podziękował sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Gutteresowi, który - jak stwierdził - powiedział bez ogródek, że Rosja łamie cele i zasady ONZ, kartę ONZ i że pseudoreferenda i próby aneksji nie będą miały mocy prawnej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: