Były szef CIA: USA zniszczyłyby rosyjskie wojska, gdyby Putin użył w Ukrainie broni jądrowej

- Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami zniszczyłyby rosyjskie wojska i sprzęt w Ukrainie, a także zatopiłyby flotę czarnomorską, jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin użyje w tym kraju broni jądrowej - ostrzegł były dyrektor CIA i emerytowany generał armii David Petraeus. Jak dodał, Władimir Putin jest już "zdesperowany", bo sytuacja na polu walki, z jaką jego wojska muszą się mierzyć, jest "nieodwracalna".
Zobacz wideo Putin ogłasza mobilizację. Komorowski: To przyznanie się do porażki. Operacja specjalna spaliła się na panewce

Generał David Petraeus, były szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej, podkreślił w rozmowie z ABC News, że nie rozmawiał na temat ewentualnej reakcji Stanów Zjednoczonych z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa Jake'em Sullivanem.

Były szef CIA pytany o reakcje na użycie broni jądrowej przez Rosję. "Odpowiedź byłaby adekwatna"

Został jednak zapytany o konsekwencje użycia broni jądrowej przez Rosję. - Hipotetycznie poprowadzilibyśmy NATO w zbiorowym wysiłku, który wyeliminowałby wszystkie rosyjskie siły konwencjonalne, które możemy dostrzec na polu bitwy w Ukrainie oraz wszystkie statki na Morzu Czarnym - powiedział.

Pytany o to, czy użycie broni nuklearnej doprowadzi do wojny Rosji ze Stanami Zjednoczonymi i NATO, podkreślił, że Ukraina nie jest częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, więc sytuacja nie dotyczyłaby artykułu 5. - Mimo wszystko odpowiedź byłaby adekwatna. (...) Nie chcemy wdawać się w eskalację nuklearną, ale musimy pokazać, że nie można tego w żaden sposób akceptować - dodał.

Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami zniszczyłyby rosyjskie wojska i sprzęt w Ukrainie, a także zatopiłyby flotę czarnomorską, jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin użyje w tym kraju broni jądrowej

- zaznaczył.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Mobilizacja w RosjiFiasko mobilizacji na wschodzie Rosji. Połowa rekrutów odesłana do domu

Desperacja Władimira Putina

Były szef CIA zaznaczył też, że - jego zdaniem - Władimir Putin jest już "zdesperowany", bo sytuacja na polu walki, z jaką jego wojska muszą się mierzyć, jest "nieodwracalna".

- Żadna chamska - tak to trzeba określić - mobilizacja, aneksje czy groźby nuklearne nie są go w stanie z tej sytuacji wyciągnąć - stwierdził gen. David Petraeus. - W pewnym momencie będzie musiał nastąpić początek negocjacji - zaznaczył.

Ramzan KadyrowKadyrow wściekły na rosyjskich generałów po stracie Łymanu. "Beztalencie"

Więcej o: