Brazylia. Luiz Inacio da Silva wygrał w pierwszej turze wyborów. W drugiej zmierzy się z Jairem Bolosonaro

Luiz Inacio "Lula" da Silva zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Brazylii. W drugiej turze jego konkurentem będzie Jair Bolsonaro, Najwyższy Trybunał Wyborczy podał te informacje po przeliczeniu głosów z 98 proc. lokali wyborczych.

Luiz Inacio "Lula" da Silva i Jair Bolsonaro przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich w Brazylii. Luiz Inacio da Silva zyskał poparcie 48,1 procent wyborców, a Jair Bolsonaro - 43,5 procent, poinformował Najwyższy Trybunał Wyborczy po przeliczeniu głosów z 98 procent lokali.

Zobacz wideo Prezydent Brazylii czci rocznicę krwawego zamachu stanu

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Brazylia. Jair Bolsonaro przegrywa w pierwszej turze wyborów prezydenckich

Chociaż da Silva zwyciężył, to wielu komentatorów przewidywało, że ma szanse na jeszcze lepszy wynik. Popierany przez lewicę polityk był zdecydowanym faworytem wyborów, a niektóre sondaże przewidywały nawet poparcie przekraczające 50 procent i wygraną w pierwszej turze.

Z kolei obecny prezydent kraju, związany z prawicą Jair Bolsonaro może uznać wynik głosowania za swój sukces. Według sondaży przedwyborczych miał on otrzymać znacznie poniżej 40 procent głosów.

Brazylia. Kim są kandydaci, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich?

Bolosonaro nazywany jest "brazylijskim Trumpem". Znany jest z oburzających wypowiedzi, pochwalania przemocy, populistycznej retoryki, nacjonalizmu, a także naruszania praw człowieka i regulacji środowiskowych. Przeciwnicy wytykają mu też rasizm i poparcie dla dyktatury. Zasłynął m.in. lekceważąc pandemię COVID-19 i inwestując w viagrę.

Luiz Inacio da Silva także już zajmował stanowisko prezydenta Brazylii w latach 2003-2011. 76-letni już polityk urodził się w najbiedniejszej dzielnicy kraju - Nordeste. Zaczynał jako jeden z liderów ruchu związkowego. Mimo poparcia społecznego w 2018 roku nie wystartował w wyborach prezydenckich, ze względu za śledztwo i wyrok w sprawie korupcji. Został skazany na 12 lat więzienia i otrzymał zakaz startu w wyborach. Sytuację zmieniła decyzja Sądu Najwyższego, który unieważnił poprzednie wyroki i pozwolił powrócić "Luli" do życia publicznego.

Konwencja prezydenta Brazylii Jaira BolsonaroBolsonaro znów wystartuje w wyborach. Lekceważył COVID i inwestował w viagrę

Wybory w Brazylii. Incydenty podczas głosowania

Podczas głosowania 2 października doszło do około 800 incydentów wyborczych - poinformowało brazylijskie ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego. Wśród naruszeń porządku zanotowano również próby kupowania głosów, a komitet wyborczy Jaira Bolsonaro ogłosił, że zaatakowana została jego strona internetowa.

Druga tura wyborów prezydenckich w Brazylii odbędzie się 30 października.

**********

Więcej o: