Zełenski: "Armia wyzwoliła dwie miejscowości w obwodzie chersońskim". Nieoficjalnie: Ukraińcy przełamali front

Archangielskie i Myrolubiwka - te dwie miejscowości w obwodzie chersońskim wyzwolili Ukraińcy. Taką informację przekazał w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że Ukraińcy przełamali front na północ od Chersonia. W nocy Rosjanie zaatakowali Zaporoże. Rakiety wroga zniszczyły infrastrukturę przemysłową miasta. To dwa z czterech obwodów Ukrainy, które Rosja bezprawnie zaanektowała.

Wołodymyr Zełenski przekazała w niedzielę w wieczornym przemówieniu, że siły ukraińskie wyzwoliły dwie małe miejscowości w obwodzie chersońskim - Archangielskie i Myrolubiwkę. 

Prezydent Ukrainy podkreślił kolejny sukces armii. - Historia wyzwolenia Łymanu w obwodzie donieckim stała się teraz najbardziej popularna w mediach. Ale sukcesy naszych żołnierzy nie ograniczają się do Łymanu - mówił Zełenski. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

Wojna w Ukrainie. Nieoficjalnie: Ukraińcy przełamali front w rejonie Chersonia

W niedzielę wieczorem pojawiły się doniesienia o tym, że Ukraińcy przełamali front w pobliżu Chersonia. "Ukraińcy mają przesuwać się na południe wzdłuż Dniepru (w stronę m. Dudczany)" - napisał Michał Marek i podkreślił, że informacje dotyczące przełamania frontu są nieoficjalne i wymagają potwierdzenia przez oficjalne źródła.

Analityk z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa zaznaczył, że informacje wymagają potwierdzenia. "Prawdopodobnym jest jednak, że sytuacja Rosjan na tym fragmencie frontu jest wyjątkowo trudna. To wyjątkowo 'ciężki' dzień dla Rosjan - kolejne dni mogą przynieść pozytywne informacje" - dodał. 

Z kolei telewizja NEXTA podała, że miejscowości Chreszczeniwka i Zołota Bałka w obwodzie chersońskim są już pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy. "Wojska ukraińskie przesuwają się dalej do Berisławia. Rosyjskie oddziały wycofują się i 'czekają na posiłki i pomoc', ale… ich tam nie ma" - napisano.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie zaatakowali Zaporoże, są ofiary

W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjscy okupanci przeprowadzili atak rakietowy na Zaporoże - podał rzecznik Rady Miasta Zaporoże Anatolij Kurtev. "W wyniku ostrzału wroga infrastruktura miasta została uszkodzona i są ofiary" - poinformował Kurtev, cytowany przez "Ukraińską Prawdę".

Szef zaporoskiej administracji Oleksandr Starukh przekazał na Telegramie, że "wróg przeprowadził atak rakietowy na regionalne centrum. Dane dotyczące zniszczeń i ofiar są wyjaśniane". 

Władze miasta apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, ponieważ istnieje ryzyko powtarzających się ataków wroga. Agencja Unian przypomina, że Rosjanie ostrzeliwali Zaporoże przez całą wojnę na pełną skalę z różną regularnością, również podczas pseudoreferendum.

30 września Rosjanie uderzyli w konwój cywilnych pojazdów czekających w kolejce przy wyjeździe z miasta na tymczasowo okupowane terytorium. Zginęło 31 osób. 24 września wiadomo było również o co najmniej pięciu "przybyszach", jeden wrogi pocisk uderzył w sektor mieszkalny regionalnego centrum i spowodował pożar w wielopiętrowym budynku. Dzień przed pseudogłosowaniem, 22 września, Federacja Rosyjska uderzyła w Zaporoże i przedmieścia 9 pociskami.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: