Propaganda w rosyjskiej telewizji: Ukraina rozpoczęła wojnę. Może zaatakować Moskwę

Propaganda w rosyjskich mediach nie zna granic. Tym razem goście jednego z rosyjskich programów sugerowali, że Ukraina mogłaby zbombardować Moskwę. Podczas rozmowy poruszono również temat odzyskania przez Ukraińców Łymanu.

W rosyjskiej telewizji został poruszony temat wojny w Ukrainie. Zaproszeni goście twierdzili, że Ukraina nie poprzestanie na bombardowaniu miast znajdujących się przy granicy Rosji z Ukrainą, takich jak Biełgorod czy Kursk. - Ukraina planuje wypowiedzieć Rosji wojnę - uznał prowadzący program.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

Rosyjska propaganda w telewizji: Ukraina rozpoczęła wojnę, by wyzwolić terytoria

Dziennikarka Julia Davis, która zajmuje się monitorowaniem rosyjskich mediów, opublikowała w mediach społecznościowych wpis z fragmentem rozmowy ekspertów w rosyjskiej telewizji. "Rzeczywistość zakradła się do niczego niepodejrzewających gospodarzy rosyjskiej telewizji państwowej" - napisała.

Jeden z zaproszonych gości powiedział podczas programu, że "nie powinni wspominać o Łymanie". Gospodarz zaprzeczył temu jednak, pytając, "kto tego zabronił". Drugi z gości uznał natomiast, że "radykalne zmiany mają miejsce, ponieważ Rosja okupuje, lub raczej, jak mówią, zaanektowała tereny, i z tego powodu Ukraina rozpoczęła wojnę, by wyzwolić te terytoria". Podkreślił przy tym, że ma nie chodzić o żadną "specjalną operację", a wojnę. - Będą uderzać w jeszcze większym stopniu - przyznał, na co prowadzący dopytał, czy chodzi nie tylko o miejscowości położone przy granicy, ale także na przykład Moskwę. - Tak, oczywiście. To inny stan, stan wojny - odpowiedział mu gość.  

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie - Ukraińska armia przejęła Łyman 

Ukraińcy przejęli kontrolę nad miastem Łyman w obwodzie donieckim. Poinformowała o tym w sobotę (1 października) Agencja Reutera, powołując się na wiceszefa gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryła Tymoszenko. Polityk zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych zadeklarowali przejęcie miasta Łyman. - Drodzy Ukraińcy, dziś siły zbrojne Ukrainy wyzwoliły i przejęły kontrolę w miejscowości Łyman - oświadczył jeden z żołnierzy występujących w nagraniu.

Rosjanie wycofali się z Łymanu

W sobotę rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło odwrót rosyjskiej armii spod Łymanu. Wcześniej ukraińscy żołnierze wkroczyli do miasta. Według niezależnych obserwatorów, w tym rejonie miało się znajdować ponad pięciotysięczne zgrupowanie rosyjskiej armii.

W oficjalnym komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony podało, że wycofało swoje wojska z rejonu Łymanu, ponieważ mogło dojść do całkowitego ich okrążenia przez ukraińską armię. Walki o Łyman i okoliczne miejscowości trwały od początku września. Miasto było pod rosyjską okupacją od końca maja. Komentatorzy oceniają, że po wyzwoleniu Łymanu ukraińskie jednostki będą mogły rozpocząć wyzwalanie okupowanych terytoriów obwodu ługańskiego.

Więcej o: