Wyzwolili Łyman, teraz chcą wyzwolić cały obwód ługański. "Przygotowaliśmy się"

Ukraińskie władze spodziewają się, że wyzwolenie Łymana będzie pierwszym etapem wyparcia okupantów z większego regionu kraju. "Łyman jest i będzie ukraiński" - podkreślają ukraińscy wojskowi.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj spodziewa się, że po wyzwoleniu Łymana w obwodzie donieckim rozpocznie się wyzwalanie obwodu ługańskiego. Ukraińskie władze poinformowały wcześniej, że wkroczyły do tej miejscowości, choć wciąż toczą się w niej ciężkie walki.

Zobacz wideo Kto w Polsce ma "Z" na czole? Pytamy posła Siemoniaka

Łyman to dopiero początek? " Wszyscy na to czekamy"

"Po opuszczeniu Łymana przez okupantów rozpocznie się wyzwalanie obwodu ługańskiego. Wszyscy na to czekamy, przygotowaliśmy się" - powiedział Serhij Hajdaj. Dodał, że o szczegółach tych działań będzie decydować wojsko. Serhij Hajdaj powiedział również, że uciekający spod Łymana rosyjscy żołnierze publikują filmy, na których mówią, że zostali porzuceni przez dowódców.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło odwrót spod Łymanu - podał portal Meduza. Wcześniej ukraińscy żołnierze wkroczyli do miasta. Według niezależnych obserwatorów, w tym rejonie miało się znajdować ponad pięciotysięczne zgrupowanie rosyjskiej armii.

W ukraińskim otoczeniu w Łymanie znaleźć mogło się nawet kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy. Wkraczający do Łymanu Ukraińcy opublikowali w internecie nagranie z tablicą wjazdową do miasta na której umieścili ukraińską flagę państwową. "Łyman jest i będzie ukraiński" - podkreślał jeden z wojskowych.

Łyman odbity przez Ukrainę. Rosjanie potwierdzają

W oficjalnym komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony podało, że wycofało swoje wojska z rejony Łymanu, ponieważ mogło dojść do całkowitego ich okrążenia przez ukraińską armię.

Walki o Łyman i okoliczne miejscowości trwały od początku września. Jak podkreśla cześć rosyjskich komentatorów niezależnych, Ukraińcy nie przestraszyli się gróźb Władimira Putina wygłoszonych w związku z aneksją Donbasu i kontynuują kontrofensywę. Komentatorzy podkreślają, że ukraińska armia prowadzi podobne działania w innych, okupowanych przez Rosję regionach, a także organizuje uderzenia w centra logistyczne i punkty dowodzenia na tyłach wroga.

Więcej o: