KE zaleca krajom ostrożność w przyznawaniu wiz Rosjanom. "Zagrożenie dla bezpieczeństwa"

KE zaleca krajom Unii Europejskiej ostrożność w przyznawaniu wiz uciekającym Rosjanom. - Kraje członkowskie muszą bardzo dogłębnie i rygorystycznie przeprowadzić ocenę pod kątem bezpieczeństwa - mówiła w piątek komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Komisja Europejska zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów. - Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją i zagrożeniem dla bezpieczeństwa - podkreślała w piątek 30 września komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson, przedstawiając zaostrzone wytyczne dotyczące wydawania wiz i podzielając stanowisko Polski oraz krajów bałtyckich.

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Wojna w Ukrainie. Komisja Europejska zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających z kraju Rosjan

Podejście Komisji Europejskiej sprowadza się do jednego - nie przyznawać Rosjanom pochopnie wiz i nie wpuszczać ich do Unii. - Kraje członkowskie muszą bardzo dogłębnie i rygorystycznie przeprowadzić ocenę pod kątem bezpieczeństwa - mówiła Johansson. Jeśli istnieje przypuszczenie, że Rosjanie ubiegający się o wizy zechcą zostać w Unii dłużej niż 90 dni, powinni otrzymać odmowę. Kluczowe jest też miejsce składania wniosku o wizy - konsulaty unijnych krajów w państwach poza Wspólnotą, na przykład w Gruzji, nie mogą przyjmować wniosków od Rosjan. - Muszą się oni ubiegać o wizy schengeńskie w swoim kraju - Rosji - dodała komisarz. Ponadto Komisja zaleca rewizję przyznanych już wiz. Służby graniczne będą mogły je anulować, jeśli stwierdzą zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dmitrij MiedwiediewMiedwiediew: Zełenski wręcz błaga o przyspieszenie III wojny światowej

Sankcje wobec Rosji. Brak decyzji ws. najnowszego pakietu 

Na razie nie ma porozumienia w sprawie najnowszego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Rozstrzygnięć nie przyniosło spotkanie ambasadorów 27 krajów w Brukseli, do którego doszło w piątek 30 września.

Projekt restrykcji Komisja Europejska zaprezentowała w środę. Na razie - jak mówią unijni dyplomaci w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką - nie ma powodu do niepokoju i jest nadzieja na kompromis w przyszłym tygodniu.

Rozmowy w sprawie nowego pakietu sankcji mają być prowadzone przez weekend, w poniedziałek ma odbyć się kolejne spotkanie unijnych ambasadorów. Plan jest taki, by porozumienie zostało osiągnięte jeszcze przed dwudniowym szczytem w Pradze, który rozpoczyna się w najbliższy czwartek.

Rosjanie zaatakowali cywilny konwój humanitarny w Zaporożu. Zginęły co najmniej 23 osobyNowa liczba ofiar ostrzału rakietowego w Zaporożu. Nie żyje dwoje dzieci

Więcej o: