ONZ: Rada Bezpieczeństwa odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję ws. aneksji. Weto Rosji

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję w sprawie aneksji. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, która ma prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.

Chiny, Brazylia, Indie i Gabon - cztery państwa wstrzymały się od głosu ws. rezolucji, która wzywa państwa członkowskie do nieuznawania zmienionego statusu Ukrainy. Rezolucję złożyły Stany Zjednoczone i Albania. W projekcie rezolucji jest też wezwanie do wycofania wojsk Federacji Rosyjskiej z Ukrainy. Dokument przedstawiła ambasadorka USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Rosja skorzystała z prawa weta, które przysługuje jej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

ONZ: Rada Bezpieczeństwa odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję ws. aneksji. Weto Rosji

Za przyjęciem rezolucji, która potępia Rosję, zagłosowało dziesięć państw, m.in. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania - podaje Reuters. W czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził, że "referenda na Ukrainie nie mają wartości prawnej i zasługują na potępienie".

Nie można ich nazwać prawdziwym wyrazem woli ludu. Jakakolwiek decyzja Rosji, by iść naprzód, jeszcze bardziej zagrozi perspektywom pokoju

- mówił Guterres. Rezolucja trafi pod obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 

ONZ: Rada Bezpieczeństwa odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję ws. aneksji. Weto Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy. - W republikach ludowych, obwodach zaporoskim i chersońskim miały miejsce referenda. Wyniki znamy. Ludzie dokonali wyboru. Dzisiaj podpisujemy porozumienie o przyjęciu w skład Federacji Rosyjskiej Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodu zaporoskiego i obwodu chersońskiego - oświadczył w piątek Władimir Putin. - Jestem pewien, że Zgromadzenie Narodowe utrzyma utworzenie w ramach Federacji Rosyjskiej czterech nowych podmiotów - dodał. 

Propagandowa agencja RIA Nowosti podkreśliła, że "Putin wezwał Kijów do zaprzestania działań wojennych i powrotu do negocjacji". Podkreślił przy tym, że wynik referendów nie podlega dyskusji. 

USA, Unia Europejska i NATO nie uznały oświadczenia Putina ws. roszczeń Rosji do terytoriów Ukrainy. Biały Dom poinformował o nowych sankcjach nałożonych na Moskwę, a prezydent USA Joe Biden podkreślił, że Waszyngton będzie "nadal dostarczać Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje do samoobrony".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: