Potężne eksplozje na Krymie w trzech okupowanych miastach. Wtedy przemawiał Putin

W czasie, kiedy Władimir Putin ogłaszał nielegalną aneksję czterech ukraińskich obwodów, na okupowanym Krymie rozległa się seria potężnych eksplozji. Wiadomości o wybuchach podają ukraińskie agencje informacyjne, które cytują relacje świadków. Wybuchy było słychać w trzech miastach - Jałcie, Ałupce i Partencie.

Pierwsze doniesienia o nich zaczęły pojawiać się po godzinie 16:00. Według okolicznych mieszkańców południowych miast Krymu eksplozje były bardzo potężne - podaje agencja Unian.

Na Telegramie pojawiły się zdjęcia z momentu eksplozji, kiedy na niebie unosił się biały dym. Oprócz tego zamieszczono reakcje: "Po raz pierwszy słyszę coś takiego. Przerażające, szalone... W samochodzie włączył się alarm" - podają lokalne agencje. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

Analityk wojskowy Roman Switan, którego cytuje agencja, oświadczył, że Siły Zbrojne Ukrainy mogą wkroczyć na tymczasowo okupowany Krym już w 2022 roku.

Wojna w Ukrainie. Putin ogłosił aneksję czterech ukraińskich obwodów 

Przypomnijmy, że Putin ogłosił przyłączenie Krymu do Rosji 18 marca 2014 roku. Decyzję poprzedziło tzw. referendum w sprawie statusu Krymu, przeprowadzone 16 marca 2014 roku. Jego wyniku nie uznała społeczność międzynarodowa. Podobnie jak pseudogłosowań, które Kreml przeprowadził w dniach 23-27 września br. w czterech obwodach Ukrainy: chersońskim, donieckim, ługańskim i zaporoskim. 

Na początku okupacji Krymu Rosjanie zajęli strategiczne obiekty Krymu i ukraińskich jednostek wojskowych. W większości przypadków jednostki armii rosyjskiej nie działały otwarcie, ale pod przykrywką tak zwanych "zielonych ludzików".

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy. - W republikach ludowych, obwodach zaporoskim i chersońskim miały miejsce referenda. Wyniki znamy. Ludzie dokonali wyboru. Dzisiaj podpisujemy porozumienie o przyjęciu w skład Federacji Rosyjskiej Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodu zaporoskiego i obwodu chersońskiego - oświadczył w piątek Władimir Putin. - Jestem pewien, że Zgromadzenie Narodowe utrzyma utworzenie w ramach Federacji Rosyjskiej czterech nowych podmiotów - dodał. 

Propagandowa agencja RIA Nowosti podkreśliła, że "Putin wezwał Kijów do zaprzestania działań wojennych i powrotu do negocjacji". Podkreślił przy tym, że wynik referendów nie podlega dyskusji. 

USA, Unia Europejska i NATO nie uznały oświadczenia Putina ws. roszczeń Rosji do terytoriów Ukrainy. Biały Dom poinformował o nowych sankcjach nałożonych na Moskwę, a prezydent USA Joe Biden podkreślił, że Waszyngton będzie "nadal dostarczać Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje do samoobrony".

Nie zniechęca bezczelny wysiłek Rosji, by przerysować granice jej sąsiada. Nie mogę się doczekać podpisania przez Kongres ustawy, która zapewni dodatkowe 12 miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy

- zadeklarował Joe Biden. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: