Rosja zaanektowała część Ukrainy. Dmytro Kułeba: To nic nie zmienia. Będziemy wyzwalać nasze ziemie

Ogłoszenie przez Putina aneksji ukraińskich terenów nic dla Ukrainy nie zmienia. Będziemy kontynuować wyzwalanie naszych ziem spod rosyjskiej okupacji - stwierdził ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

"Próbując zaanektować ukraińskie obwody: doniecki, ługański, zaporoski i chersoński, Putin próbuje zagarnąć terytoria, których nawet fizycznie nie kontroluje. Dla Ukrainy nic się nie zmienia: kontynuujemy wyzwalanie naszych ziem i naszych ludzi [spod okupacji Rosji - red.], przywracając naszą integralność terytorialną" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.

Dmytro Kułeba: Zwycięstwo Ukrainy = bezpieczeństwo krajów euroatlantyckich

W innym piątkowym wpisie szef ukraińskiego MZS wymienił siedem elementów, które mogą zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie jak i krajom euroatlantyckim:

"Po pierwsze: rozbudowa międzynarodowej koalicji na rzecz wsparcia Ukrainy. Dyplomaci pracują nad tym intensywnie od dwóch tygodni. To dziesiątki negocjacji prezydenta i aktywna praca delegacji ukraińskiej na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie skupiliśmy uwagę na zaangażowaniu przede wszystkim krajów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Po drugie: zwiększenie dostaw broni do Ukrainy, pozbycie się wszelkich przeszkód politycznych utrudniających przekazanie ukraińskiej armii broni każdego rodzaju i w każdej ilości. Zrobimy wszystko, aby Ukraina otrzymała jeszcze więcej broni po tej próbie aneksji.

Po trzecie: znaczne zaostrzenie sankcji wobec Rosji w sektorach energetyki, finansów, energii jądrowej i innych.

Zełenski: Składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonymZełenski: Składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym

Po czwarte: Przystąpienie Ukrainy do NATO i UE. Uznanie członkostwa Ukrainy w NATO jest już bardzo opóźnione. Ukraina już teraz jest integralną częścią bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Nie mamy jeszcze nad sobą parasola piątego artykułu, ale wszyscy członkowie NATO są de facto pod parasolem Ukrainy, pod ochroną naszych Sił Zbrojnych [...].

Po piąte: Kijowski Traktat Bezpieczeństwa jako gwarancja bezpieczeństwa dla Ukrainy na drodze do naszego członkostwa w NATO.

Po szóste: Kijowski Traktat Bezpieczeństwa jako model bezpieczeństwa dla wszystkich państw, które nie są stronami traktatów o bezpieczeństwie zbiorowym lub nie posiadają jeszcze gwarancji bezpieczeństwa ze strony państw trzecich.

Szef obwodu chersońskiego Władimir Saldo, szef obwodu zaporoskiego Jewgienij Balicki, prezydent Władimir Putin, przywódca Donieckiej Republiki Ludowej Denis Pushilin i lider samozwańczego Ługańska Leonid Pasechnik podczas ceremonii podpisania traktatów o przyłączeniu do Rosji czterech regionów Ukrainy, 30 września 2022 r.Rosja zaanektowała część Ukrainy. USA i Wielka Brytania nakładają kolejne sankcje

Po siódme: aktywne przeciwdziałanie innych państw przestrzeni euroatlantyckiej wobec rosyjskich zagrożeń militarnych i hybrydowych, a także realizacja skutecznej strategii odstraszania nuklearnego Rosji".

Kułeba napisał, że bez zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją pozostałe kraje euroatlantyckie nie będą mogły czuć się bezpiecznie. "Nie ma żadnej alternatywy" - podkreślił.

Więcej o: