Rosja zaanektowała część Ukrainy. USA i Wielka Brytania nakładają kolejne sankcje

Brytyjski rząd wprowadził nowe sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na aneksję terenów we wschodniej Ukrainie - donosi Ukrinform. Zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii otrzymała szefowa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej. Zamrożony został także jej majątek na Wyspach. Przeciwko działaniom Władimira Putina protestują też USA, które obarczyły sankcjami osoby i instytucje odpowiedzialne za przeprowadzowadzenie pseudoreferendów.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Rosja straci teraz dostęp do kluczowych zachodnich usług, od których jest uzależniona, w tym m.in. od doradztwa informatycznego, usług architektonicznych, usług inżynieryjnych czy doradztwa prawnego w przypadku niektórych transakcji handlowych.

Wielka Brytania zakazała również eksportu blisko 700 towarów, które są kluczowe dla potencjału przemysłowego i technologicznego Rosji. Sankcje objęły też Elvirę Nabiullinę, szefową Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej. Jej majątek został zamrożony, Nabiullina ma też zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kolejne sankcje wobec Rosji ogłosiły też Stany Zjednoczone. "Dziś Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) objęło sankcjami: 14 osób w rosyjskim kompleksie wojskowo-przemysłowym, w tym dwóch międzynarodowych dostawców, trzech kluczowych liderów rosyjskiej infrastruktury finansowej, członków najbliższej rodziny niektórych wyższych urzędników rosyjskich, oraz 278 członków rosyjskiej legislatury za umożliwienie przeprowadzenia rosyjskich pseudoreferendów i próbę aneksji suwerennego terytorium Ukrainy" - czytamy w komunikacie.

OFAC wydał nowe wytyczne, w których ostrzega przed zwiększonymi sankcjami, na jakie narażeni są gracze spoza Rosji, którzy udzielają politycznego lub gospodarczego wsparcia Rosji.

Wśród podmiotów znalazł się także chiński dostawca związany z zamówieniami obronnymi Rosji - którego Skarb Państwa oskarżył o wspieranie Radioavtomatiki, rosyjskiej firmy zajmującej się zamówieniami obronnymi. 

Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w piątek po południu aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy. Pseudoreferendum w sprawie przyłączenia ukraińskich ziem do Rosji rozpoczęło się 23 września na terenie okupowanych obwodów tj. donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Głosowania w tej sprawie prowadzone były pod przymusem komisji wyborczej i rosyjskiej armii trwały do 27 września.

Światowi przywódcy potępiają decyzję Putina o aneksji ukraińskich terytoriów. O reakcjach na te wydarzenia pisaliśmy w tekście poniżej: 

Więcej o: