Zełenski: Składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że składa wniosek o dołączenie jego kraju do NATO w trybie przyspieszonym. - Ufamy sobie nawzajem, pomagamy sobie nawzajem i chronimy siebie nawzajem. Oto czym jest Sojusz - mówi Zełenski w najnowszym wystąpieniu.

- De facto już dotarliśmy do NATO. De facto udowodniliśmy już zgodność ze standardami Sojuszu. Są one dla Ukrainy prawdziwe zarówno na polu bitwy i we wszystkich aspektach naszej interakcji - mówi ukraiński przywódca w wideo opublikowanym w mediach społecznościowych.

- Ufamy sobie nawzajem, pomagamy sobie nawzajem i chronimy siebie nawzajem. Oto czym jest Sojusz. (...) De facto, dziś Ukraina stara się o zrobienie tego de iure - dodał, zaznaczając, że jego kraj złożył wniosek o dołączenie do NATO "w trybie przyspieszonym".

Komunikat prezydenta został opublikowany zaraz po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zalew propagandy w przemówieniu Putina. Wezwał Ukraińców do negocjacji, mówił o agresji Zachodu

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w piątek po południu aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy. W kontekście fikcyjnych, nieuznawanych przez państwa Zachodu referendów Putin mówił o "wyborze milionów ludzi". - Opowiedzieli się za tym, by kontynuować nasz wspólny los, nie zwracając uwagi na wrogów Rosji - powiedział do zgromadzonych na Kremlu Władimir Putin. 

Władimir Putin podczas 'ceremonii' podpisania dokumentów dot. aneksji okupowanych regionówZalew propagandy w przemówieniu Putina. Wezwał Ukraińców do negocjacji

- Wzywamy rząd ukraiński, by skończył działania wojenne i wrócił do negocjacji. Jesteśmy gotowi, ale wybór (w pseudoreferendum - red.) został dokonany - powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej, dając do zrozumienia, że wyniki fikcyjnego głosowania na okupowanych terenach nie podlegają dyskusji. 

Światowi przywódcy potępiają decyzję Putina o aneksji ukraińskich terytoriów. O reakcjach na te wydarzenia pisaliśmy w tekście poniżej:

Świat jednomyślnie potępia oświadczenie Putina o aneksji regionów Ukrainy. 30 września 2022 r."To ziemia ukraińska". Zgodne reakcje na oświadczenie Putina o aneksji

Więcej o: