Zalew propagandy w przemówieniu Putina. Wezwał Ukraińców do negocjacji, mówił o agresji Zachodu

- Wzywamy rząd ukraiński, by skończył działania wojenne i wrócił do negocjacji - powiedział podczas wystąpienia na Kremlu Władimir Putin. Przywódca podpisał "porozumienia" dotyczące przyłączenia do Rosji okupowanych terenów.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy. W kontekście fikcyjnych, nieuznawanych przez państwa Zachodu referendów Putin mówił o "wyborze milionów ludzi". - Opowiedzieli się za tym, by kontynuować nasz wspólny los, nie zwracając uwagi na wrogów Rosji - powiedział do zgromadzonych na Kremlu Władimir Putin. 

Zobacz wideo Rosyjska policja zatrzymuje protestujących w Jekaterynburgu na wiecu przeciwko częściowej mobilizacji

Władimir Putin powtarza propagandę. Mówi, że to Zachód jest agresywny

Putin podczas przemówienia rozpad ZSRR nazwał "katastrofą".

- Wzywamy rząd ukraiński, by skończył działania wojenne i wrócił do negocjacji. Jesteśmy gotowi, ale wybór (w pseudoreferendum - red.) został dokonany - powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej, dając do zrozumienia, że wyniki fikcyjnego głosowania na okupowanych terenach nie podlegają dyskusji. 

Terytoria Ukrainy, które Rosja zamierza nielegalnie anektowaćWładimir Putin ogłosił włączenie do Rosji części terytorium Ukrainy

Putin przekonywał, że "Rosja będzie broniła swojego terytorium wszelkimi możliwymi sposobami". - Będziemy starali się zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom. To wyzwolicielska misja naszego kraju - powiedział. Przywódca Rosji twierdził, że to Zachód prowadzi agresywną politykę wobec innych państw.

- Zachód zawsze mówił, że przynosi wolność i demokrację, a jest odwrotnie - powiedział. Dodał, że to państwa Zachodu próbują sobie podporządkować Rosję. Również Zachodowi Putin zarzucił "zorganizowanie eksplozji rurociągów w Bałtyku". 

Władimir PutinRosyjscy agenci szykowali niespodziankę dla Putina. Złapało ich SBU

Po przemówieniu Putin oraz samozwańczy przywódcy anektowanych regionów podpisali dokumenty o formalnym przyłączeniu do Federacji Rosyjskiej. 

Fałszywe referenda 

W piątek po godzinie 14 polskiego czasu rozpoczęła się ceremonia podpisania przez Władimira Putina traktatów akcesyjnych z terytoriami, które okupuje Rosja. W nocy z czwartku na piątek Putin podpisał dekrety uznające bezprawnie niepodległość regionów Chersonia i Zaporoża. W lutym Rosja uznała niepodległość samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej.

Zgodnie z decyzją Władimira Putina między 23 a 27 września na kontrolowanych przez Rosję obszarach obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego odbyły się pseudoreferenda. Wedle rosyjskiej propagandy włączenie do Federacji Rosyjskiej poparło blisko 100 procent uczestników referendów. Eksperci nie mają wątpliwości, że głosowania były fikcją - wiele materiałów wskazywało, że część ludzi była przymuszana do udziału w referendum.

Unia Europejska grozi zaostrzeniem sankcji

Przywódcy 27 krajów, oraz liderzy unijnych instytucji potępili kolejną bezprawną aneksję Ukrainy i zagrozili zaostrzeniem sankcji wobec Rosji. Wspólne oświadczenie opublikowali członkowie Rady Europejskiej.  "Nigdy nie uznamy nielegalnych referendów, które Rosja wymyśliła jako pretekst do dalszego naruszania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ani ich sfałszowanych wyników" - napisali przywódcy 27 państw członkowskich i liderzy Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej. Wezwali wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do jednoznacznego odrzucenia nielegalnej aneksji.

Więcej o: