Putin podpisał dekrety przygotowujące bezprawną aneksję Chersonia i Zaporoża

Prezydent Rosji podpisał dekrety uznające niepodległość Chersonia i Zaporoża. Władimir Putin zapowiedział, że w piątek po południu włączy do terenów Rosji cztery okupowane ukraińskie obwody - podaje rosyjska agencja TASS.

Dekretami podpisanymi w nocy z czwartku na piątek Putin bezprawnie przyznał niepodległość Chersonia i Zaporoża - regionów, które były i nadal są częścią Ukrainy. Zapowiedział, również, że w piątek do terenów Rosji włączy cztery okupowane ukraińskie obwody: doniecki, ługański, chersoński i zaporoski do Rosji. Te decyzje ma zatwierdzić rosyjski parlament.

Decyzja prezydenta Rosji opiera się na uniwersalnych zasadach i normach prawa międzynarodowego, uznając i potwierdzając zasadę równości i samostanowienia narodów zapisaną w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz uwzględniając wolę narodu wyrażoną w referendum

- czytamy w dekrecie Władimira Putina, który cytuje rosyjska agencja TASS. Przypomnijmy, że bandycki atak Rosji na Ukrainę przeczy wszelkim normom prarwa międzynarodowego i został już kilkakrotnie potępiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja. Władimir Putin ogłosi aneksję okupowanych terenów

Władimir Putin w piątek (30 września) o g. 15 czasu moskiewskiego (g. 14 polskiego czasu) ma formalnie podpisać dekret o przyłączeniu okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji. Tę informację przekazał w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dodał, że informację o aneksji tych terenów Putin przekaże na ceremonii w Wielkim Pałacu Kremlowskim. Rzecznik Kremla przekazał również, że podczas tego wydarzenia wszystkie cztery obwody, w których odbyły się pseudoreferenda, "zostaną przyjęte do Rosji".

Nielegalne referenda na terenach okupowanych przez Rosję. Świat nie uznaje tych wyników

Zgodnie z decyzją Władimira Putina między 23 a 27 września na kontrolowanych przez Rosję obszarach obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego odbyły się pseudoreferenda. Wedle rosyjskiej propagandy włączenie do Federacji Rosyjskiej poparło niemal 100 procent uczestników referendów.

Wyników tych nielegalnych referendów nie uznają państwa na świecie. - Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie nie miałaby podstawy prawnej i zasługuje na potępienie - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Chciałbym tu powtórzyć jasno, że decyzja o przeprowadzeniu tych referendów stoi w sprzeczności z międzynarodowymi standardami, wymogami prawa humanitarnego i międzynarodowego, co oznacza, że referendum jest nielegalne, a jego wyniki - nieważne

- podkreślił Dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Matteo Mecacci.

Zobacz wideo

- Chcę, aby to bardzo jasno wybrzmiało. Stany Zjednoczone nigdy, nigdy, nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy. Te tak zwane referenda były absolutną fikcją. Rezultaty zostały sfabrykowane w Moskwie - powiedział prezydent USA Joe Biden.

- Rosja zrówna się z tak zwanymi Doniecką i Ługańską Republikami Ludowymi i ostatecznie zniszczy instytucje normalnego państwa, które jeszcze w tym kraju pozostały - powiedział z kolei Wołodymyr Zełenski podczas ostatniego przemówienia do narodu ukraiński przywódca. Dodał, że okupant zapełnia zajęte terytorium Ukrainy grobami, ale coraz więcej grobów znajduje się na terytorium samej Rosji.

- Okupant zakłada katownie i wypełni nimi całe terytorium Rosji. Tylko tak będą teraz działać rosyjska policja i rosyjskie służby specjalne. Prawo w Rosji zostało zniszczone. A ci, którzy przywieźli [do nas] z Rosji śmierć, zastraszanie i gwałty, zabiorą je do domu - podkreślił.

Więcej o: