USA. Huragan Ian gwałtownie przybrał na sile, jest coraz bliżej Florydy. "Czas ucieka"

"Huragan Ian gwałtownie się nasila" - informuje w środę wczesnym popołudniem amerykańskie National Hurricane Center. Jak przekazano, prędkość wiatru wynosi maksymalnie ok. 250 km/h. Huragan w środę ma uderzyć we Florydę. Przed godz. 15 czasu polskiego poinformowano o nasilaniu się podmuchów wiatru na wybrzeżu. Iana zakwalifikowano w środę do czwartej z pięciu możliwych kategorii, według których ocenia się siłę huraganów.

Amerykańskie centrum National Hurricane Center podało w środę o godz. 13 czasu polskiego, że wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Florydy od Englewood do plaży Bonita, włączając port Charlotte, spodziewane jest pojawienie się "katastrofalnej fali sztormowej". Dodano też, że fale będą "niszczycielskie". Woda może osiągać wysokość od ok. 3,5 do 5 metrów.

"Mieszkańcy tych obszarów powinni pilnie zastosować się do obowiązujących nakazów ewakuacji" - dodano.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z komunikatu wynika również, że spodziewane są "katastrofalne szkody spowodowane wiatrem wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Florydy". Zalecono, by przyspieszyć przygotowania mające na celu ochronę życia i mienia.

"Czas szybko ucieka" - podkreśliło National Hurricane Center. "Wiatry o sile tropikalnej burzy już zaczynają oddziaływać na wybrzeże" - zaznaczono przed godz. 15 czasu polskiego.

Zobacz wideo Jak zachęcać ludzi do oszczędzania energii?

Huragan Ian nadciąga nad Florydę

"Intensywne opady deszczu rozprzestrzenią się na półwysep Florydy do czwartku i dotrą do części południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych jeszcze w tym tygodniu i w ten weekend. Przewiduje się powszechne, zagrażające życiu katastrofalne powodzie w częściach środkowej Florydy, ze znacznymi powodziami w południowej Florydzie, północnej Florydzie, południowo-wschodniej Georgii i przybrzeżnej Karolinie Południowej" - dodano.

W środkowej Florydzie spodziewane są również "rekordowe powodzie rzeczne".

Wcześniej huragan przeszedł nad Kubą. W Hawanie intensywne opady spowodowały podtopienia. Wiatr wywrócił wiele drzew. Niektóre ulice są nieprzejezdne. Są doniesienia o co najmniej kilku ofiarach śmiertelnych. Przestarzała, będąca w złym stanie technicznym sieć energetyczna Kuby przestała działać, pozbawiając prądu kraj zamieszkany przez ponad 11 milionów ludzi.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: