Wołodymyr Zełenski pogratulował zwycięstwa Giorgii Meloni. "Liczymy na owocną współpracę"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował Giorgii Meloni, liderce partii Bracia Włosi, która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych we Włoszech. Prawie pewne jest, że szefowa ugrupowania zostanie wkrótce pierwszą kobietą na stanowisku premiera Włoch.

"Gratulacje dla Giorgii Meloni i jej partii z okazji zwycięstwa w wyborach. Doceniamy stałe wsparcie Włoch dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją" - napisał po włosku na Twitterze Wołodymyr Zełenski. "Liczymy na owocną współpracę z nowym włoskim rządem" - dodał.

"Drogi prezydencie Zełenski, może Pan liczyć na nasze lojalne poparcie dla sprawy wolności narodu ukraińskiego. Bądźcie silni i zachowajcie niezłomną wiarę!" - odpowiedziała mu Giorgia Meloni.

Meloni do Morawieckiego: Będziemy wspólnie bronić naszych wartości

Na gratulacje przyszła premierka Włoch odpowiedziała m.in. szefowej brytyjskiego rządu Liz Truss, premierowi Czech Petrowi Fiali i premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu. "Dziękuje premierze Morawiecki, będziemy wspólnie bronić naszych wartości i bezpieczeństwa w Europie" - napisała Meloni.

Zobacz wideo Kamiński: Meloni może nauczyć się od Kaczyńskiego, jak zjadać przystawki w rządzie

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wybory we Włoszech. Robotnicy i bezrobotni głosowali na prawicę

We włoskich wyborach wygranych przez centroprawicę i narodową Partię Bracia Włosi, na zwycięzców głosowała większość przedsiębiorców, robotników i bezrobotnych. Wyniki badań opublikowała międzynarodowa firma IPSOS zajmująca się badaniem rynku i konsultingiem.

Giorgia MeloniW PiS radość z wygranej Meloni. "Pod względem interesów są rozbieżności"

Komentatorzy zwracają uwagę na paradoks, że na prawicę głosowała większość tradycyjnej klienteli wyborczej lewicy - ponad połowa robotników, bezrobotni, emeryci, gorzej wykształceni, a nawet urzędnicy i nauczyciele. Natomiast lewicę wsparli ludzie z wyższym wykształceniem i wyższymi zarobkami. Podczas kampanii wyborczej często padały zarzuty, że największa lewicowa Partia Demokratyczna stała się partią elit. Analitycy podkreślają, że młodzi ludzie do 35 roku życia i mieszkańcy biedniejszego południa Włoch oddali najwięcej głosów na antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd. Zaznaczają, że po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych drugą największą grupę włoskiego społeczeństwa stanowili ci, którzy nie głosowali - 36 procent.

Giorgia MeloniGiorgia Meloni premierką Włoch? Twierdzi, że Mussolini wiele osiągnął

Więcej o: