USA. Huragan Ian nadciąga na Florydę. Odwołane loty, zamknięte szkoły, mieszkańców wezwano do ewakuacji

Niemal na całej Kubie nie ma prądu po przejściu huraganu Ian. Wiatr przekraczał 210 km/h, a towarzyszyły mu intensywne opady deszczu. Trwa szacowanie skali zniszczeń, do tej pory poinformowano o dwóch ofiarach śmiertelnych. Najbliższej nocy huragan uderzy w wybrzeże Florydy. Mieszkańcy zostali wezwani do ewakuacji.

Sieć elektryczna na Kubie przestała działać po przejściu huraganu Ian - poinformował dyrektor techniczny państwowego przedsiębiorstwa energetycznego, Lazaro Guerra. Zapewnił, że służby pracują nad przywróceniem zasilania.

Wiatr, w porywach przekraczał 210 km/h, towarzyszyły mu ulewne opady deszczu i wysoki przypływ sztormowy.

Huragan Ian najbardziej zniszczył zachodnią część Kuby. Media podają także pierwsze informacje o ofiarach. Mieszkanka prowincji Pinar del Rio odmówiła ewakuacji w obawie przed splądrowaniem swojego domu przez złodziei i zginęła przygnieciona przez jedną ze ścian. W tym samym regionie jeden z mężczyzn został śmiertelnie rażony prądem - podaje CiberCuba.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Huragan zmierza obecnie w stronę amerykańskiej Florydy. Mieszkańcy wybrzeża Zatoki Meksykańskiej uciekają na wyżej położone tereny. 

Zobacz wideo Marcin Gortat o sytuacji na Florydzie: Jest kompletnie inaczej niż przed potężnym huraganem

Centrum Huraganów ostrzega: Siła wiatru może osiągnąć ponad 200 km/h

Według prognoz, kiedy w środę wieczorem czasu miejscowego Ian będzie się przesuwał wzdłuż wybrzeża Zatoki Florydzkiej, może stać się huraganem 3. lub 4. kategorii. Krajowe Centrum Huraganów (NHC) ostrzega, że siła wiatru może osiągnąć ponad 200 km/godz. Synoptycy prognozują, że przypływ sztormowy może sięgać 3,5 metra. Jest to najpoważniejsze zagrożenie w przypadku cyklonów tropikalnych, gdyż zawsze odpowiada za największą liczbę ofiar.

Protesty w Rosji, sierpień 2022 r."Obudziłem się z myślą, że mogą zrobić ze mną wszystko, więc muszę uciec z Rosji"

Jak pisze Reuters, dyrektor ds. zarządzania kryzysowego na Florydzie, Kevin Guthrie, wezwał mieszkańców w strefach przybrzeżnych, aby przenieśli się w bezpieczne miejsca. Odwołanych zostało już ponad 2 tys. lotów i zamknięto ponad 60 okręgów szkolnych. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozmawiał też z gubernatorem Florydy Ronem DeSantisem o przygotowaniach do nadejścia huraganu

Więcej o: