Rosja. Absurdy mobilizacji. Otrzymał wezwanie do wojska, choć porusza się na wózku inwalidzkim

Rosja blisko tydzień temu rozpoczęła mobilizację do armii. Okazuje się, że powołanie otrzymują także osoby z niepełnosprawnością. Michaił Tymoszenko od 10 lat porusza się na wózku inwalidzkim, mimo to ma stawić się w biurze rekrutacyjnym. - Przyszli do mnie z wojskowego biura metrykalnego i zaciągowego z policjantem i wręczyli mi wezwanie, abym jutro stawił się w wojskowym urzędzie metrykalnym i zaciągowym - przekazał. I dodał, że funkcjonariusze widzieli go i wiedzą, że mam pierwszą grupę inwalidzką.

Pochodzący z Krasnodaru 40-letni Rosjanin Michaił Tymoszenko otrzymał wezwanie do wojska w związku z mobilizacją w kraju. Okazuje się, że mężczyzna jest osobą z niepełnosprawnością i porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego - donosi niezależny rosyjski portal theins.ru.

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Rosja. Poruszający się na wózku inwalidzkim mężczyzna ma stawić się w biurze rekrutacji 

Rosjanin według legitymacji wojskowej, którą posada jest oficerem rezerwowym, jednak w 2009 rok uległ kontuzji w pracy i od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim. Po raz pierwszy otrzymał dokumenty potwierdzające jego niepełnosprawność 10 lat temu.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

- Przyszli do mnie z wojskowego biura metrykalnego i zaciągowego z policjantem i wręczyli mi wezwanie, abym jutro stawił się w wojskowym urzędzie metrykalnym i zaciągowym. Co więcej, widzą, że mam pierwszą grupę inwalidzką, poruszam się na wózku - przekazał w poniedziałek portalowi Michaił Tymoszenko. I dodał, wyjaśniając "jutro będę musiał iść do wojskowego biura rejestracji i rekrutacji". - Zabiorą mnie do wojska, czy co? - pytał 40-letni Rosjanin.

Rosja. Zmobilizowany żołnierz: Powiedziano nam, że nie będzie przygotowań przed wysłaniem na frontRosyjski żołnierz: Nie będzie przygotowań przed wysłaniem na front

Mobilizacja w Rosji

Kreml przekazał, że mobilizacja w Rosji ma objąć 300 tysięcy osób, jednak zgodnie z ustaleniami niezależnych mediów, liczba ta ma sięgać 1,2 mln mężczyzn w wieku poborowym. W Rosji protesty wobec mobilizacji, choć większe niż wobec wojny z Ukrainą, zgromadziły nieznaczną liczbę osób i zostały szybko spacyfikowane. Od ogłoszenia mobilizacji z kraju wyjechało już ponad ćwierć miliona rosyjskich mężczyzn.

Rosjanie po przekroczeniu granicy między Gruzją a Rosją, 27 września 2022 r.Kazachstan zapowiada ekstradycję Rosjan uciekających przed mobilizacją

Więcej o: