Wojna w Ukrainie. Zatrzymano rosyjskiego żołnierza. Brał udział w zabójstwie cywilów pod Buczą

Ukraińskie służby zatrzymały rosyjskiego żołnierza, którego oskarżają o strzelanie do cywilów w Zdwyżiwce pod Buczą. Mężczyznę, który służył w jednostce 331 Pułku Spadochronowego, ujęto w obwodzie chersońskim.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu żołnierza, który brał udział w zbrodniach dokonywanych przez rosyjską armię w obwodzie kijowskim. Rosjanin został pojmany pod Chersoniem. Kilka miesięcy wcześniej w Buczy strzelał do cywilów.

Zobacz wideo Arnesa Buljušmić-Kustura: Bucza przypomniała mi o Srebrenicy. W Donbasie też odkryjemy przerażające rzeczy

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Zatrzymano rosyjskiego żołnierza. Pod Buczą strzelał do cywilów

O zatrzymaniu żołnierza poinformowała na Facebooku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Mężczyzna został pojmany pod Chersoniem, jednak przestępstwa, o które jest oskarżany, miał popełnić w Zdwyżiwce - miejscowości pod Buczą. W tej okolicy po raz pierwszy Ukraińcy znaleźli dowody zbrodni wojennych dokonanych przez wojska Putina.

"Napastnik został zatrzymany przez ukraińskie wojsko podczas starcia zbrojnego w obwodzie chersońskim" - podaje SBU. Podczas przesłuchania służbom udało się ustalić, że mężczyzna brał udział w zabójstwie cywila pod Buczą. Powiedział też, gdzie pochowano ciało zabitego.

Żołnierz należy do jednostki 331 Pułku Spadochronowego 98 Dywizji Powietrznodesantowej Federacji Rosyjskiej. Według ukraińskiej prokuratury w 2019 roku brał czynny udział w działaniach wojennych na terytorium Syrii.

"Na początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę napastnik był członkiem grupy okupacyjnej, która próbowała zdobyć obwód kijowski" - wyjaśnia SBU.

Śledczy zebrali też informacje o innych przestępstwach popełnionych przez członków tej jednostki. Dowody wskazują na to, że rosyjscy żołnierze ostrzeliwali budynki mieszkalne, rabowali i mordowali cywilów.

Ukraińskie służby wciąż pracują, żeby zebrać materiał dowodowy, który pozwoli pociągnąć do odpowiedzialności wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne w obwodzie kijowskim.

Wojna w Ukrainie. W Buczy Rosjanie stworzyli salę tortur

Rosjanie łamią międzynarodowe prawo humanitarne i naruszają konwencje genewskie - to wniosek z drugiego raportu OBWE, dotyczącego zbrodni wojennych w Ukrainie.

Nowy raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wykazał, że akty przemocy Rosjan w Ukrainie spełniają kwalifikację zbrodni przeciwko ludzkości. Eksperci szczegółowo opisali przerażające działania sił rosyjskich, w tym odkrycie sal tortur w Buczy, przemoc seksualną i masowe zabójstwa cywilów, także dzieci.

******

Więcej o: