Rosja. Zakaz wyjazdu dla mężczyzn w wieku poborowym. Pieskow "nic nie wie", media dotarły do daty

Głosy o tym, że rosyjskie granice zostaną uszczelnione są coraz głośniejsze. Choć rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow o zakazie wyjazdu mężczyzn w wieku poborowym mówi wymijająco, niezależne media dotrały do konkretnej daty.

O rozpoczęciu częściowej mobilizacji 21 września informował Władimir Putin. - Powołanych zostanie 300 tysięcy rezerwistów - zapewniał wówczas Siergiej Szojgu dodając, że wezwanie dostaną jedynie mężczyźni z doświadczeniem wojskowym. Jednak - jak twierdzi amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) - Kreml chce zwerbować nie 300 tys., a znacznie więcej, bo 1,2 mln osób.

Decyzja władz wywołała protesty społeczne, a tysiące Rosjan opuszcza kraj. "Nowaja Gazieta", powołując się na źródła w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, podała, że od 21 września z kraju wyjechało 261 tys. mężczyzn w wieku poborowym. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Rosja. Przecieki z Kremla ws. zakazu wyjazdu mężczyzn w wieku poborowym

Według medialnych doniesień siły bezpieczeństwa i resort obrony chcą "zamknięcia granic, zanim będzie za późno". Rozporządzenie miałoby dotyczyć mężczyzn w wieku poborowym. - Nic o tym nie wiem. Na razie nie podjęto żadnych decyzji - cytuje w poniedziałek (26 września) słowa rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa Agencja Reutera. 

Natomiast niezależna rosyjska redakcja Meduza, powołując się na dwa źródła na Kremlu, podała, że zakaz opuszczania Rosji przez mężczyzn w wieku poborowym wejdzie w życie 28 września. Portal donosi również, że już teraz znane są przypadki odmowy wyjazdu - przy przetwarzaniu dokumentów pogranicznicy powołują się na ustawę o mobilizacji.

Ponadto straż graniczna na lotniskach otrzymała wykaz osób objętych mobilizacją. "Komisariat wojskowy przekazuje wydziałowi granicznemu listy obywateli, którym nie wolno wyjeżdżać. Aby przekroczyć granicę, takie kategorie obywateli potrzebują zaświadczenia - pozwolenia na opuszczenie wojskowego biura rejestracji i zaciągu" - przytacza stanowisko rosyjskich linii lotniczych portal. 

Na froncie będzie tylko gorzej

Na front w Ukrainie mają trafiać dziesiątki tysięcy rosyjskich poborowych bez jakiegokolwiek koniecznego wyposażenia. Nadchodzi jesień i zima, a wraz z nimi drastyczne pogorszenie warunków do prowadzenia wojny. Więcej na ten temat w artykule:

Więcej o: