Władimir Putin ogłosił mobilizację. Media: Z Rosji uciekło już 261 tys. mężczyzn

Od czasu ogłoszenia częściowej mobilizacji z Rosji wyjechało ponad 261 tys. osób - podaje "Nowaja Gazieta", powołując się na źródła w administracji Władimira Putina. Jak dodaje, rosyjskie władze rozważają zamknięcie granic.
Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

W zeszłą środę Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji. Zgodnie z zapewnieniami Kremla ma ona objąć 300 tys. rezerwistów. Decyzja ta spotkała się ze sprzeciwem Rosjan, którzy wyszli na ulice miast, aby zaprotestować przeciwko mobilizacji. Szukano również sposobów, jak uniknąć wysłania na front - wśród często wyszukiwanych w internecie haseł pojawiło się m.in. pytanie o to, jak złamać rękę w domu.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja. Strzelił do dowódcy w urzędzie mobilizacyjnymRosja. 25-latek zastrzelił dowódcę. "Więzienie jest lepsze niż śmierć"

Mężczyźni uciekają z kraju przed mobilizacją

Rosjanie zaczęli także uciekać za granicę - bilety lotnicze wyprzedały się w rekordowym tempie. "Nowaja Gazieta", powołując się na źródła w administracji Władimira Putina, podała, że od 21 września, czyli zeszłej środy, z Rosji wyjechało 261 tys. poborowych. Dane te mają pochodzić od Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Oficjalnie FSB nie potwierdza tej liczby, jednak "Nowaja Gazieta" zwraca uwagę na fakt, że tuż po ogłoszeniu granice nie były "tak strzeżone", jak teraz, a służby graniczne "nie działały tak szybko".

Źródło, na które powołuje się "Nowaja Gazieta", przekazało również, że rosyjskie władze rozważają wariant zamknięcia granic, aby uniemożliwić rekrutom wyjazd z kraju. - Atmosfera w administracji prezydenta jest taka, że Ministerstwo Obrony i inne służby mundurowe mogą przekonać Putina do zamknięcia granic, póki nie jest za późno" - czytamy w serwisie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował w poniedziałek doniesienia dot. zamknięcia granic. - Nic o tym nie wiem. W tej chwili nie ma decyzji w tej sprawie - powiedział.

Rosja. Strzelanina w szkole. Napastnik otworzył ogień do uczniów. Nie żyje sześć osóbRosja. Strzelanina w szkole. Napastnik otworzył ogień do uczniów. Są ofiary

Więcej o: