Rosja. Sprzeciwiał się mobilizacji, rzucając koktajle Mołotowa. Został zatrzymany [WIDEO]

Rosja od kilku dni prowadzi częściową mobilizację, w związku z czym już ponad 260 tys. mężczyzn uciekło z kraju, a kolejne tysiące protestują. W nocy z niedzieli na poniedziałek w Uriupinsku położonym we wschodnio-południowej Rosji 35-latek rzucał koktajlami Mołotowa w urząd rekrutacyjny. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko mobilizacji. Mężczyzna został zatrzymany przez służby na miejscu zdarzenia.

21 września Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację. Mimo zapewnień rosyjskiego rządu, że mobilizacja wojskowa jest częściowa i obejmie 300 tysięcy rezerwistów, dekret prezydencki nie wprowadza ograniczeń w akcji werbunkowej. 

Zobacz wideo Na czym ma polegać mobilizacja do działania w PiS? Pytamy posła Andzela

Rosja. 35-latek podpalił urząd rekrutacyjny - rzucał koktajlami Mołotowa

Przeciwko poborowi do wojska protestują Rosjanie w kilkudziesięciu miastach. W nocy z niedzieli na poniedziałek 35-letni Rosjanin zademonstrował swój sprzeciw wobec mobilizacji rzucając koktajlami Mołotowa w urząd rekrutacyjny znajdujący się w Uriupinsku, położonym we wschodnio-południowej Rosji. Jak informuje rosyjski kanał Baza, podpalacz został aresztowany na miejscu zdarzenia.

"Według wstępnych danych około godziny 4 nad ranem nieznana osoba podjechała samochodem pod wejście wojskowego komisariatu Uriupinsk (obwód wołgogradzki), po czym wysiadła i zaczęła rzucać koktajlami Mołotowa w budynek" - czytamy na Telegramie Baza.

Rosja. Strzelił do dowódcy w urzędzie mobilizacyjnymRosja. 25-latek zastrzelił dowódcę. "Więzienie jest lepsze niż śmierć"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W chwili zdarzenia funkcjonariusze patrolowali teren wojskowego biura i dostrzegli młodego mężczyznę, którego szybko zatrzymali. Koktajle Mołotowa miał rzucać 35-letni Michaił Filatow. Mężczyzna przekazał, że chciał w ten sposób zamanifestować swój sprzeciw wobec częściowej mobilizacji. Pożar urzędu został szybko ugaszony. 

Rosja. Protest przeciwko mobilizacji (zdjęcie ilustracyjne)Mobilizacja w Rosji. ISW: Rezerwy mogą nie zostać utworzone

Strzelanina w urzędzie mobilizacyjnym na Syberii - "więzienie jest lepsze niż śmierć w Ukrainie" 

Białoruski niezależny kanał Nexta poinformował w poniedziałek, że w jednym z urzędów mobilizacyjnych na Syberii powołany do służby otworzył ogień z broni palnej i ranił wojskowego urzędnika. Były wiceminister, a obecnie urzędnik MSW Ukrainy Anton Heraszczenko przekazał, że postrzelony przez 25-latka Aleksander Jelisejew zmarł. Do strzelaniny doszło w Ust-Ilimsku, na północy od Irkucka. "Dowódca Aleksandr Jelisejew został czterokrotnie postrzelony. Zabójcą jest Ruslan Zinin, urodzony w 1997 roku, 'częściowo zmobilizowany'. Uznał, że więzienie jest lepsze niż śmierć w Ukrainie" - napisał ba Twitterze Anton Heraszczenko. 

Więcej o: