Wołodymyr Zełenski najbardziej wpływowym Żydem 2022 roku w rankingu "Jerusalem Post"

Wołodymyr Zełenski został uznany przez "The Jerusalem Post" za "najbardziej wpływowego Żyda 2022 roku". Prezydent Ukrainy wyprzedził między innymi sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena czy zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

"The Jerusalem Post" opublikował w niedzielę 25 września ranking "50 najbardziej wpływowych Żydów roku 2022". Na liście nie brak polityków, ludzi sztuki, medycyny czy nauki. Pierwsze miejsce zajął jednak urzędujący prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Zobacz wideo Zełenski do Rosjan: Chcecie więcej? Nie? Zatem protestujcie, walczcie, uciekajcie lub poddajcie się do ukraińskiej niewoli

Wołodymyr Zełenski na pierwszym miejscu rankingu na "The Jerusalem Post"

Wołodymyr Zełenski z wykształcenia jest prawnikiem, jednak popularność zdobył dzięki swojej działalności satyryczno-aktorskiej. W 2015 roku wystąpił w serialu telewizyjnym "Sługa narodu", gdzie wcielił się w rolę nauczyciela historii, który w wyniku zbiegu okoliczności zostaje prezydentem Ukrainy. Dwa lata później współpracownicy Zełenskiego wystąpili o rejestrację partii politycznej o tej samej nazwie, pod koniec 2018 roku Zełenski natomiast oficjalnie zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich.

"Zanim odegrał [znaczącą - red.] rolę w prawdziwym życiu, był uważany za ciekawostkę (...), ponieważ grał prezydenta Ukrainy w sitcomie. Ale inwazja Rosji na jego kraj w lutym postawiła go w centrum uwagi i przetestowała w sposób, w jaki przetestowano niewielu dzisiejszych przywódców" - pisze gazeta.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wołodymyr ZełenskiWołodymyr Zełenski: W Iziumie odkryto dwa masowe groby z setkami ciał

Ukraina. Wołodymyr Zełenski "najbardziej wpływowym Żydem roku 2022"

Jak czytamy, Zełenski urodził się w rodzinie ukraińskich Żydów, w Holokauście zginął m.in. jego pradziadek. Na temat swojego pochodzenia polityk mówił jednak niewiele. Dopiero gdy wybuchła wojna w Ukrainie, a propaganda rosyjska podawała informacje o rzekomym "odnazyfikowywaniu" kraju, Zełenski zwrócił uwagę, że państwem nazistowskim nie mógłby kierować żydowski prezydent. Na koniec gazeta podkreśla, że Zełenski jest obecnie nie tylko "najbardziej wpływowym Żydem na świecie", ale jednym z najbardziej wpływowych ludzi w ogóle.

Na kolejnych miejscach rankingu uplasowali się między innymi premier Izraela Yair Lapid (miejsce drugie), premierka Francji Elisabeth Borne (miejsce trzecie), sekretarz stanu USA Anthony Blinken (miejsce ósme) czy laureat Nagrody Nobla David Jay Julius, znany między innymi z pracy nad mechanizmami odczuwania bólu i ciepła.

Wołodymyr ZełenskiZełenski "zszokowany" brakiem wsparcia ze strony Izraela

Więcej o: