Wybory we W這szech: wygrywa prawicowy blok. Sukces Giorgii Meloni [EXIT POLL]

Wed逝g wst瘼nych sonda穎wych wynik闚 przedterminowe wybory parlamentarne we W這szech wygra centroprawicowy blok dostaj帷 41-45 proc. g這s闚. Wyniki EXIT POLL poda豉 telewizja Rai.

Według wstępnych danych EXIT POLL wyniki parlamentarne we Włoszech wygrał blok centroprawicowy, który dostał 41-45 proc. głosów - podaje telewizja RAI. Drugie miejsce zajął blok centrolewicowy z wynikiem 25,5-29,5 proc. głosów, a trzecie miejsce Ruch Pięciu Gwiazd z wynikiem 13,5-17,5 proc. głosów.

Partia Bracia Włosi z liderką Giorgią Meloni dostała 22-26 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęły: Partia Demokratyczna Enrico Letty 17-21 proc., Ruch Pięciu Gwiazd - 13,5-17,5 proc., Liga Matteo Salviniego 8,5-12,5 proc. oraz Forza Italia Silvio Berlusconiego 6-8 proc. głosów.

Częściowe dane dotyczące frekwencji były zgodne z prognozami sondażowymi. Z danych otrzymanych z połowy okręgów wyborczych wynika, że do godz. 19:00 zagłosowała połowa uprawnionych, czyli ok. 30 milionów Włochów.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sikorski: Szkoda, że Polska knuje z jakimiś marginalnymi partiami, zamiast rządzić UE

Ostateczne wyniki wyborów we Włoszech będą podane we wtorek. Komentatorzy oceniają jednak, że zwycięzcę głosowania będzie można wskazać już w poniedziałek rano.

Włochy. Przedterminowe wybory parlamentarne wygrywa centroprawica

Przedwyborcze sonda瞠 wskazywały, że główną kandydatką na premierkę jest Giorgia Meloni, liderka prawicowej partii Bracia Włosi. Jeszcze nigdy na czele włoskiego rz康u nie stała kobieta. Reuters komentował przed niedzielnym głosowaniem, że wszystko wskazywało na to, że władzę w Italii "przejmie najbardziej prawicowy rząd od czasu drugiej wojny światowej". 

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 23:00. Włosi wybierali 400 deputowanych (wcześniej było to 630 osób) i 200 senatorów (do tej pory 315). Na mocy ustawy potwierdzonej dwa lata temu w referendum liczbę parlamentarzystów zmniejszono o ponad jedną trzecią.

Lewica, z tego co słyszę, nie ma poważnego manifestu, a partie są zdane na siebie, podczas gdy prawica ma przynajmniej koalicję

- powiedział wyborca Paolo, którego cytuje Reuters. Centroprawicową koalicję tworzy partia Bracia Włosi z Giorgią Meloni na czele, Liga Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego. Ten ostatni był już premierem, Salvini zaś wicepremierem. Blok centrolewicy prowadził w wyborach lider Partii Demokratycznej Enrico Letta.

Włochy. Przedterminowe wybory parlamentarne wygrywa centroprawica

Przedterminowe wybory parlamentarne we Włoszech były konieczne po rozpadzie koalicji rządzącej i upadku rządu Maria Draghiego. Trzy miesiące temu rozpadał się Ruch Pięciu Gwiazd, który wchodził w skład koalicji. W partii toczył się wewnętrzny spór ws. dostarczania Ukrainie broni. 

Szef ugrupowania Giuseppe Conte sprzeciwiał się wysyłaniu sprzętu wojskowego. On i jego frakcja twierdzą, że niesie to ryzyko przedłużenia wojny oraz cierpień ludności. Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio i także członek tej partii nie zgadzał się z takim stawianiem sprawy. Ocenił, że taka postawa osłabia pozycję Włoch w Unii Europejskiej i NATO, bo prezentowane przez Contego poglądy są sprzeczne z linią obu sojuszy. Szef dyplomacji odszedł z rządu w czerwcu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Wi璚ej o: