Pałac Buckingham pokazał pierwsze zdjęcie grobu Elżbiety II. Niedługo będzie można go odwiedzić

Pałac Buckingham w sobotę po raz pierwszy udostępnił zdjęcie miejsca pochówku Elżbiety II. Monarchini zmarła 8 września, a została pochowana 11 dni później. Niebawem, bo od czwartku, kaplica pamięci Jerzego VI, w której spoczęło ciało królowej, będzie znów dostępna dla zwiedzających.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września na zamku Balmoral w Szkocji. Stamtąd jej ciało zostało przetransportowane do Edynburga, a następnie do Londynu, gdzie przy trumnie monarchini poddani mogli oddać jej hołd. W poniedziałek 19 września miały miejsce uroczystości pogrzebowe, które trwały od godzin porannych. Po godzinie 16 procesja dojechała do Windsoru, gdzie grupa żołnierzy i rodzina królewska przejechały z trumną do Kaplicy św. Jerzego. Tam odbyło się nabożeństwo, poprowadził je arcybiskup Canterbury Justin Welby, po czym z trumny zdjęto insygnia królewskie i złożono ją w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze w Opactwie Westminsterskim. 

Zobacz wideo 19 września 2022 r. pożegnaliśmy królową Elżbietę II

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Jest pierwsze zdjęcie miejsca spoczynku 

Ciało Elżbiety II zostało złożone do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI po uroczystościach oficjalnych tylko w obecności rodziny. Tam zmarła królowa została pochowana ze swoimi rodzicami i siostrą, przeniesiono też tam trumnę jej męża księcia Filipa, która dotychczas była umieszczona w krypcie królewskiej w podziemiach kaplicy. 

W związku ze złożeniem ciała Elżbiety II wymieniono płytę nagrobną. Pałac Buckingham w sobotę 24 września po raz pierwszy udostępnił jej zdjęcie. Podobnie jak poprzednia została ona wykonana z marmuru. Widać na niej imiona pochowanych osób i daty ich życia: Jerzy VI 1895-1952, Elżbieta 1900-2002, Elżbieta II 1926-2022 i Filip 1921-2021. Z kolei na środku płyty widać gwiazdę Orderu Podwiązki. Nie ma jednak imienia siostry królowej księżniczki Małgorzaty, której prochy również się tam znajdują. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Niebawem będzie można odwiedzić grób Elżbiety II 

Jak przypomina "The Guardian", kaplica pamięci Jerzego VI została wybudowana w latach 60. Zamówiła ją królowa Elżbieta II jako miejsce pochówku jej ojca. Zanim jego trumna została tam przeniesiona, była przechowywana w królewskiej krypcie od jego śmierci w 1952 r. 

Od czwartku 29 września (na dziesięć dni po pogrzebie królowej) kaplica św. Jerzego znów zostanie otwarta dla zwiedzających. Jest ona czynna w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty. W niedziele jest dostępna jedynie dla wiernych uczestniczących w nabożeństwie. 

Więcej o: