Władimir Putin dokręca śrubę wojsku. Podpisał ustawę zaostrzającą kary za dezercję

Rosyjski prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za dezercję. Zgodnie z nowym prawem, przyjętym przez rosyjski parlament w tym tygodniu, za dezercję w okresie mobilizacji lub wojny będzie grozić 10 lat więzienia. Jeszcze wyższa odsiadka grozi za dobrowolne poddanie się przeciwnikowi.

Za poddanie się z własnej woli przeciwnikowi grozić ma 15 lat więzienia. Jednocześnie kary nie ma się wymierzać, gdy taki żołnierz ucieknie z niewoli i wróci do swojej jednostki. 15 lat więzienia ma grozić też za grabieże w trakcie obowiązywania mobilizacji lub wojny.

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Wyższe kary sposobem na większą dyscyplinę w wojsku

Zaostrzenie kar ma pomóc rosyjskiemu dowództwu w poradzeniu sobie ze spodziewanymi problemami w dyscyplinowani żołnierzy w warunkach umasowienia wojska. Kreml po 6 miesiącach wojny zdecydował się na przeprowadzenie mobilizacji. Choć oficjalnie mówi się o 300 tysiącach powołań, to według informacji rosyjskich mediów liczba nowych żołnierzy może sięgnąć miliona. Dodatkowo mają oni być objęci bardzo krótkim szkoleniem. Zgodnie z relacjami już zmobilizowanych, zamieszczanymi w mediach społecznościowych, zapowiedziano im przed wysłaniem na front 2 tygodnie szkolenia na poligonie.

Pobór obejmuje głównie obszary peryferyjne, według rosyjskich mediów społecznościowych zaledwie kilka tysięcy powołań skierowano do Moskwy i Petersburga, za to nieproporcjonalnie więcej trafia na obszary biedne, etnicznie nierosyjskie. O fali powołań wśród mniejszości etnicznych informują m.in. Buriaci z Dalekiego Wschodu czy Tatarzy z okupowanego przez Rosję Krymu.

Więcej o: