Wojna w Ukrainie. Zakończono ekshumację w Iziumie, wydobyto setki ciał, w tym dzieci. "Ślady tortur"

Z masowego grobu odkrytego w wyzwolonym przez Ukraińców mieście Izium wydobyto łącznie 447 ciał. Jak poinformował komendant Narodowej Policji Ukrainy, ekshumacja zakończyła się po tygodniu nieprzerwanej pracy. Wiele ciał nosiło ślady tortur.

Komendant generalny Narodowej Policji Ukrainy Ihor Kłymenko przekazał w piątek wieczorem, że ekshumacja ciał z miejsca masowego pochówku w Iziumie (obwód charkowski) trwała bez przerwy przez tydzień.

"Z grobów wydobyto 447 ciał zmarłych. Spośród nich 215 to kobiety, 194 to mężczyźni, 5 to dzieci, a 22 to personel wojskowy. Ponadto odkryto szczątki 11 osób, których płci nie można obecnie ustalić" - poinformował komendant.

Jak zaznaczył Kłymenko, wiele ciał nosiło ślady tortur.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Kryminolodzy policyjni i lekarze sądowi stoją przed trudnym zadaniem – zidentyfikowania ciała każdego zmarłego. Krewni powinni ich pochować po ludzku" - przekazał.

"Śledczy dokładnie dokumentują każdą zbrodnię wojenną popełnioną przez rosyjskich żołnierzy. Żaden szczegół nie zostanie pominięty, bo przestępcy muszą zostać ukarani" - podkreślił.

Komendant podziękował mediom za informowanie o "zbrodniach Rosji". "Świat musi zobaczyć i zapamiętać okrucieństwa rosyjskich oprawców" - wskazał Kłymenko.

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Wojna w Ukrainie. Raport ukraińskiego sztabu

Według sobotniego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie w ciągu ostatniej doby szturmowali ponad 60 miejscowości. Ostrzelali między innymi Odessę i Mikołajów. W Odessie zginęły dwie osoby, a dwie kolejne zostały ranne. Po nocnym ostrzale rakietowym w Mikołajowie wciąż ustalana jest liczba ofiar cywilnych.

Ukraińskie wojska artyleryjsko-rakietowe zwalczały wroga w okolicach między innymi Spirnego, Sołedaru, Bahmutu i Awdijiwki. Ostrzelały także sześć punktów dowodzenia, 20 miejsc koncentracji wojsk i sprzętu oraz trzy pozycje obrony powietrznej.

Rosjanie atakowali przy użyciu czołgów, moździerzy i artylerii w okolicach Siwierska, Słobożańska, Kramatorska, Bahmutu, Awdijiwki, Nowopawliwki i Zaporoża.

Jak informuje ukraiński sztab, na okupowanym terytorium Ukrainy Rosjanie prowadzą pseudoreferenda. Ich celem jest przyłączenie tych terenów do Rosji. Głosowanie na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego ma potrwać do wtorku. Ze względu na niski poziom frekwencji pracownicy komisji wraz z uzbrojonymi żołnierzami armii rosyjskiej próbują zmusić obywateli do głosowania bezpośrednio w miejscach zamieszkania.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: