Tak wygląda obrońca z Azowstalu po powrocie z niewoli. Wychudzony i z ubytkami kości

W ramach wymiany jeńców Rosja zwolniła 215 uwięzionych Ukraińców. Wśród nich był sierżant Mychajło Dianow. Na zdjęciach udostępnionych w mediach społecznościowych widać, w jak ciężkich warunkach musiał żyć obrońca Mariupola. W zrośniętej ręce żołnierza brakuje 4 cm kości.

Sierżant Mychajło Dianow jest profesjonalnym muzykiem z Tarnopola. Jest również jedynym z obrońców Mariupola, którzy powrócili z rosyjskiej niewoli.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pokazujące, jak wyglądał Dianow przed i po powrocie z niewoli. Uwagę przykuwa przede wszystkim to, że były jeniec znacząco schudł, a w jego źle zrośniętej ręce brakuje 4 cm kości.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie uwolnili część obrońców Mariupola

Przypomnijmy, że w ramach wymiany jeńców Rosja zwolniła 215 uwięzionych Ukraińców. Wśród nich są bohaterscy obrońcy Mariupola. Strona ukraińska w zamian zwolniła 50 rosyjskich żołnierzy i Wiktora Medwedczuka, powiązanego z Kremlem ukraińskiego oligarchę.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Szef biura ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak poinformował, że wśród uwolnionych jest m.in. dowódca pułku "Azow" Denys Prokopenko i jego zastępca Swiatosław Pałamar. Rosjanie uwolnili też dowódcę 36. Brygady piechoty morskiej Serhija Wołynę oraz innych żołnierzy, którzy bohatersko bronili zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. 

Do wymiany jeńców miało dojść w kilku etapach. Szef biura ukraińskiego prezydenta podkreślił, że wymiana była możliwa dzięki pośrednictwu tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Zobacz wideo

Wołodymyr Zełenski: Pięciu uwolnionych dowódców Azowa pozostanie w Turcji do końca wojny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński poinformował, że zgodnie z umową o wymianie jeńców między Ukrainą a Rosją, pięciu uwolnionych dowódców pułku "Azow" pozostanie za granicą, w Turcji.

Prezydent Wołodymyr Żeleński powiedział, że dowódcy Azowa będą objęci osobistą ochroną prezydenta Turcji. - Wśród uwolnionych jest 188 obrońców zakładów Azowstal i Mariupola, a także ośmiu rannych w wyniku ataku terrorystycznego w Ołeniwce. (...) Podczas rozmowy z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem ustaliliśmy, że pięciu naszych ukraińskich dowódców Azowa, pozostanie do końca wojny pod osobistą ochroną prezydenta Turcji, ale zapewnimy ich rodzinom możliwość zobaczenia się z nimi - powiedział prezydent Zełenski.

Pięciu uwolnionych dowódców Pułku Azow, to Serhij Wołyński, Światosław Pałamar, Denys Prokopenko, Ołeh Chomenko i Denys Szłeha.

Ukraiński prezydent wyraził osobistą wdzięczność dziesięciu obywatelom innych państw, którzy uczestniczyli w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją i również zostali wyzwoleni z rosyjskiej niewoli. To obywatele USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chorwacji i Maroka. Ich uwolnienie negocjowano przy mediacji Arabii Saudyjskiej.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina pamięta o wszystkich, którzy są w rosyjskiej niewoli i zrobi wszystko, by ich uwolnić. Wśród uwolnionych są także strażnicy graniczni, policjanci, marynarze, Gwardia Narodowa, celnicy i cywile.

Więcej o: