Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej spotkał się z Ławrowem. MSZ Rosji o "produktywnym dialogu"

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin spotkał się w czwartek z szefem rosyjskiego MSZ Sergiejem Ławrowem. Według portalu Vatican News rozmowa Parolina i Ławrowa to bezpośrednie nawiązanie do słów papieża Franciszka. W ubiegłym tygodniu stwierdził, że trzeba angażować się w dialog, "ponieważ zawsze istnieje możliwość, że w dialogu możemy coś zmienić".

Do spotkania kardynała Pietro Parolina i Sergieja Ławrowa doszło na marginesie debaty w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Jak podał portal Vatican News, informując o spotkaniu, Parolin przedstawił kolejny dowód na obowiązywanie zasady wskazanej w ubiegłym tygodniu przez papieża Franciszka. Franciszek mówił wtedy o konieczności angażowania się w dialog, który, według duchownego, może przynieść zmiany.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Dziękuję za sugestię, by odbyć to spotkanie. Doceniamy wysiłki podejmowane w tym niespokojnym czasie, mające na celu promowanie większej stabilności, sprawiedliwości i praworządności - mówił Ławrow na początku rozmowy. 

Tomasz Polak, do 30 kwietnia 2008 - ks. Tomasz WęcławskiProf. Polak: bardzo mało mówi się o tym, jakie wpływy w Watykanie ma Putin

Rosyjski MSZ przekazał w komunikacie, że Ławrow mówił Parolinowi o "przyczynach trwającego kryzysu w stosunkach Rosji z Zachodem". Szef rosyjskiej dyplomacji przekonywał też watykańskiego kardynała, że pseudoreferenda na terenach okupowanych w Ukrainie "są w pełni zgodne z prawem międzynarodowym". Nie jest to prawdą, na co wskazuje stanowisko m.in. Stanów Zjednoczonych i międzynarodowej społeczności.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wspomniało też o "produktywnym charakterze trwającego rosyjsko-watykańskiego dialogu między państwami i kościołem na wysokim i najwyższym szczeblu".

Papież Franciszek (zdjęcie ilustracyjne)Papież o Ukraińcach: "Szlachetni męczennicy". Słowo "Rosja" nie padło

Od początku ataku Rosji na Ukrainę papież Franciszek jest krytykowany za zbyt ostrożne wypowiedzi dotyczące wojny. Watykan w wydanym pod koniec sierpnia oświadczeniu przekazał, że wypowiedzi Franciszka "mają na celu głównie zachęcenie duszpasterzy i wiernych do modlitwy, a wszystkich osób dobrej woli do solidarności i wysiłków na rzecz odbudowy pokoju".

Podkreślono też, że wypowiedzi papieża o "wojnie w Ukrainie, rozpoczętej przez Federację Rosyjską" jednoznacznie ją potępiają jako "moralnie niesprawiedliwą, niedopuszczalną, barbarzyńską, bezsensowną, odrażającą i świętokradczą".

Zobacz wideo Putin ogłasza mobilizację. Komorowski: To przyznanie się do porażki. Operacja specjalna spaliła się na panewce

Nowy Jork. Kuriozalna przemowa Ławrowa

Siergiej Ławrow na czwartkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ spóźnił się prawie 90 minut. Podczas przemówienia minister spraw zagranicznych Rosji powielał kłamstwa kremlowskiej propagandy. Rzucał również absurdalne oskarżenia w kierunku Ukrainy. - Kijów odmawia podstawowych praw swojej, w dużej mierze rosyjskojęzycznej, społeczności. Ludziom odmawiano emerytur, dotacji, dostępu do edukacji i podstawowych praw obywatelskich - powiedział Ławrow.

Siergiej Ławrow podczas szczytu ONZONZ. Siergiej Ławrow kłamliwie oskarżył Ukrainę i ostentacyjnie wyszedł z sali

Szef rosyjskiej dyplomacji opowiadał, że to rzekomo Ukraina wraz ze swoimi sojusznikami próbują "narzucić zupełnie inną narrację o rosyjskiej agresji". - Mamy wiele dowodów na przestępcze działania Ukrainy - mówił Ławrow. Dodał, że "Rosja nie pozwoli, by terytorium Ukrainy stało się centrum zagrożenia dla Federacji Rosyjskiej". - Nie mamy wątpliwości, że w ostatnim czasie Ukraina przekształciła się w państwo totalitarne - mówił szef rosyjskiego MSZ.

Po kuriozalnej przemowie Siergiej Ławrow ostentacyjnie opuścił salę, co spotkało się z krytyką jego zachowania przez pozostałych mówców.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: