Iran. Historyczne protesty po śmierci 22-latki. Podpalane auta i komisariaty

W Iranie trwają zamieszki, które wybuchły w zeszłym tygodniu w związku ze śmiercią 22-letniej Mahsy Amini. Kobieta została zatrzymana przez "policję moralną" za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. W czwartek w Teheranie i innych miastach protestujący podpalali m.in. komisariaty policji i pojazdy.

Agencja Reuters informuje, że w Iranie nasiliły się protesty związane ze śmiercią 22-letniej Kurdyjki. Kobieta została zatrzymana rzekomo za niewłaściwy ubiór. W areszcie zapadła w śpiączkę. Według działających na miejscu organizacji zajmujących się prawami człowieka Mahsa Amini zmarła od ciosu w głowę. Zaprzeczają temu lokalne władze, zapowiadając śledztwo w tej sprawie. Kluczową rolę w protestach odgrywają kobiety, niektóre z nich publicznie obcinają swoje włosy i palą hidżaby.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W czwartek w Teheranie i innych miastach doszło do podpalenia policyjnych komisariatów i pojazdów.

Irańskie media podały nieoficjalnie, że jeden z członków prorządowej organizacji paramilitarnej Basidż został zasztyletowany w środę w mieście Meszhad. Z kolei inny z członków organizacji miał zostać zastrzelony w mieście Kazwin.

Zobacz wideo Będą zmiany w refundacji leków dla dzieci cierpiących na SMA?

Iran. Protesty po śmierci 22-latki

Lokalne organizacje informują, że do środy liczba ofiar śmiertelnych na obszarach kurdyjskich wzrosła do 17. Władze zaprzeczają, by siły bezpieczeństwa strzelały do protestujących.

Z medialnych doniesień wynika, że władze w obliczu niesłabnących protestów zdecydowały się na ograniczenia w dostępie do internetu. Protesty w ostatnich dniach rozszerzyły się z Kurdystanu nie tylko na stolicę, ale również na co najmniej 50 innych miejscowości.

Zamieszki należą do najpoważniejszych w Iranie od listopada 2019 roku, kiedy protestowano w związku z podwyżkami cen paliw. Śmierć Mahsy Amini i reakcja Iranu zostały potępione między innymi przez ONZ, Stany Zjednoczone i Francję.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: