Belgijscy biskupi dopuszczają błogosławieństwo par jednopłciowych. Wbrew stanowisku Watykanu

Biskupi w Belgii przedstawili we wtorek dokument, zgodnie z którym dopuszczalne jest błogosławieństwo par jednopłciowych. Decyzja jest sprzeczna z wydanym w ubiegłym roku oświadczeniem Kongregacji Nauki Wiary.

Dokument opublikowano na stronie Konferencji Episkopatu Belgii. Biskupi stwierdzili w nim, że Kościół "chce być blisko osób homoseksualnych" i być "Kościołem przyjaznym, który nikogo nie wyklucza" (cytaty za agencją Reutera). Jednocześnie w dokumencie podkreślono, że rytuał obejmujący modlitwę i błogosławieństwo par jednopłciowych nie jest tym, co "Kościół rozumie przez sakrament małżeństwa". 

Zobacz wideo Doradca MSW Ukrainy: Polska postąpiła inaczej niż Niemcy

Belgia. Biskupi dopuszczają błogosławieństwo par jednopłciowych

W marcu ubiegłego roku na temat błogosławieństwa związków osób tej samej płci wypowiedziała się Kongregacja Nauki Wiary. Stanowisko przedstawiono w związku z pytaniami, które kierowały do Watykanu kościoły lokalne. Kongregacja uznała, że nie jest dozwolone udzielanie błogosławieństwa "stałym związkom partnerskim, które zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem (czyli poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, który sam w sobie jest otwarty na przekazywanie życia), jak to ma miejsce w przypadku związków między osobami tej samej płci" (cytat za ekai.pl).

Jak przypomina Reuter, Kongregacja Nauki Wiary podkreślała, że to oświadczenie "nie miało być formą niesprawiedliwej dyskryminacji, a raczej przypomnieniem prawdy na temat obrzędu liturgicznego". 

W 2020 roku papież Franciszek powiedział, że popiera związki partnerskie osób tej samej płci, ale nie małżeństwa kościelne. 

Pogrzeb Elżbiety II. Andrzej Duda wpisał się do księgi kondolencyjnejInternauci kpią z Andrzeja Dudy. Powód? Ściąga w rękawie na pogrzebie królowej

Geert de Kerpel, rzecznik archidiecezja mecheleńsko-brukselskiej podkreślił w rozmowie z Reuterem, że intencją biskupów nie było przeciwstawienie się wykładni Watykanu. - To przede wszystkim pozytywne przesłanie - powiedział, dodając, że dokument jest zgodny z apelem papieża o bardziej otwarty Kościół.

Zgodnie z dokumentem Kościół w Belgii ustanawia dodatkowego członka personelu w biurze ds. duszpasterstwa rodzin, którym ma zajmować się katolikami należącymi do mniejszości seksualnych. 

Wbrew oświadczeniu Kongregacji Nauki Wiary błogosławieństwa par jednopłciowych miały miejsce w Kościele niemieckim. "W Monachium, w Monastyrze, w Kolonii lub Konstancji, w Berlinie czy w Buxtehude. W ponad 100 parafiach katolickich w Niemczech duchowni udzielają w tych dniach błogosławieństwa parom jednopłciowym. Nie jest to dozwolone przez Kościół i oficjalnie zakazane przez Watykan. Kapłani błogosławią mimo to lub także z tego powodu" - opisywało w ubiegłym roku Deutsche Welle, zwracając uwagę na krytykę oświadczenia Kongregacji Nauki Wiary ze strony niemieckich duchownych i świeckich katolików.

Mateusz MorawieckiRząd PiS chce kupić uczniom laptopy. Ma to kosztować górę pieniędzy

Więcej o: