Ukraina. Dziennikarz pokazał przejmujący film z Iziuma. "Ostrzegam, zanim Państwo obejrzycie"

Mateusz Lachowski opublikował nagranie z prowizorycznego cmentarza w Iziumie. Na wideo widać, jak kobieta rozpacza nad grobem swojego syna. "Ostrzegam [...] - dla mnie ta scena była poruszająca" - napisał dziennikarz.
Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

W wyzwolonym mieście Izium Ukraińcy odnaleźli 460 grobów wykopanych podczas rosyjskiej okupacji miasta. Na wielu z nich nie ma nawet imienia i nazwiska pochowanej osoby, tylko numer. Do tej pory dokonano ekshumacji około stu ciał. Jak wyjawiają służby oraz ukraińscy politycy, wiele ofiar było brutalnie torturowanych przed śmiercią. Wśród nich są cywile, w tym kobiety i dzieci. Niektórzy pochowani całymi rodzinami. Znaleziono tam m.in. osoby z liną na szyi, odciętymi kończynami i rękoma związanymi za plecami. 

Strona ukraińska podkreśla, że pochowanych na prowizorycznym cmentarzu w Iziumie może być znacznie więcej niż w Buczy, gdzie potwierdzono śmierć ok. 412 cywilów.

Zdjęcie z miejsca masowej zbrodni zamieścił w mediach społecznościowych Mateusz Lachowski, korespondent Polsat News. "Ostrzegam, zanim Państwo obejrzycie - dla mnie ta scena była poruszająca" - podkreślił. "Izium. Kobieta płacząca nad grobem syna" - napisał.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina: Rosyjscy okupanci przeprowadzili 10 ataków rakietowych i 15 lotniczych

Ostatniej doby rosyjscy okupanci przeprowadzili 10 ataków rakietowych i 15 lotniczych - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie. Rzecznik Aleksander Stupun powiedział, że w rezultacie rosyjskiego ostrzału ucierpiała infrastruktura ponad 33 osiedli. To w szczególności Słowgorod, Kramatorsk, Bachmut, Majorsk, Woda, Droga, Soledar, Nowopille, Zaporoże, Mikołajów, Aleksandria, Śniguríwka, Nowa Szeroka, Odessa, Biłohirsk, Miroliubiwka i Biła Krinicja.

Według informacji Sztabu Generalnego Rosjanie nadal skupiają się na utrzymaniu okupacji obwodu donieckiego i organizacji obrony. Na tymczasowo okupowanych terenach prowadzona jest akcja mobilizacyjna. "Według otrzymanych informacji 14 września cofnięto wcześniej wydane dokumenty dotyczące tymczasowego zwolnienia z mobilizacji pięciu pracowników Zakładów Metalurgicznych w Jenakijewie. Ponadto wprowadzono zakaz opuszczania przez mężczyzn terenu tymczasowo okupowanego Krymu bez pozwolenia komisarzy wojskowych "- poinformował Aleksander Stupun.

Ostatniej doby ukraińskie lotnictwo uderzyło w 24 miejsca zgrupowań żołnierzy i sprzętu wojskowego wroga, cztery  pozycje przeciwlotniczych kompleksów rakietowych i jeden magazyn amunicji. Ponadto zniszczono samolot Su-25 i sterowany pocisk powietrzny. Z kolei wojska rakietowe i artyleria ostrzelały 16 obiektów wroga, w tym sześć zgrupowań wojsk, broni i sprzętu wojskowego, siedem miejsc nagromadzenia artylerii i trzy składy amunicji.

Więcej o: