USA. Spotkanie dyplomatów Grupy Wyszehradzkiej bez przedstawiciela Węgier

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w poniedziałek w Nowym Jorku, w przeddzień Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Rozmowy toczyły się w niepełnym składzie - zabrakło węgierskiego ministra Petera Szijjarto. Wiadomość potwierdził rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Szef polskiej dyplomacji rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych od spotkania z ministrami spraw zagranicznych Armenii i Autonomii Palestyńskiej, a także szefami dyplomacji państw Unii Europejskiej minister spraw zagranicznych. Rau uczestniczył również w rozmowach ze swoimi odpowiednikami z państw Grupy Wyszehradzkiej. Słowację reprezentował nowy minister Rastislav Kaczera. O nieobecności węgierskiego dyplomaty rzecznik MSZ Łukasz Jasina mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- To już wie najlepiej minister Szijjarto. On jest tutaj w Nowym Jorku i liczymy na spotkanie z węgierskim ministrem - cytuje Onet. Dodał, że poglądy Polski i Węgier na sankcje przeciwko Rosji w związku z wojną w Ukrainie są różne i "przesadne zbliżenie w tej sprawie nie następuje".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Radosław Sikorski gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (19.09)

USA. Spotkania dyplomatów przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ

Rzecznik polskiej dyplomacji mówił o planach ministra na kolejne dni. Zbigniew Rau prawdopodobnie spotka się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem. - Sekretarz Blinken rzadko odmawia ministrowi Rauowi, jeśli trzeba porozmawiać o ważnych sprawach, a jest o czym rozmawiać - ocenił Jasina. Szefl polskiego MSZ weźmie udział w wydanej przez Blinkena roboczej kolacji transatlantyckiej wraz z szefami dyplomacji Wielkiej Brytanii, Czech i Litwy. Głównym tematem rozmów ma być wojna na Ukrainie.

Jasina wykluczył zdecydowanie spotkania z szefem rosyjskiego MSZ Siegiejem Ławrowem. Podkreślił, że "nie ma takiej potrzeby, ani nikt takiego spotkania z naszej strony nie pragnie", bo warunki od ostatniego takiego spotkania zmieniły się diametralnie. Przypomnijmy, że ostatnia sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbyła się rok temu we wrześniu, także w Nowym Jorku. 

USA. Początek 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ON

W Nowym Jorku minister Zbigniew Rau będzie towarzyszyć prezydentowi Andrzejowi Dudzie w otwarciu debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych oraz podczas wystąpienia polskiego przywódcy na forum ONZ. Będzie też uczestniczył w spotkaniach bilateralnych oraz konferencjach towarzyszących szczytowi ONZ. Debata generalna 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpocznie się o 23:30 czasu w Polsce.

Wcześniej prezydent Duda weźmie udział w recepcji powitalnej Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa oraz w otwarciu 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Planowane są spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, z Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csabą Körösim, z Prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem, z prezydentem Estonii Alarem Karisem, prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

Ponadto prezydent Duda weźmie udział w szczycie na temat bezpieczeństwa żywnościowego organizowanym przez USA, Unię Europejską oraz Unię Afrykańską i Królestwo Hiszpanii. Wieczorem spotka się również z prezydentem Kazachstanu Kasymem Żomartem-Tokajewem.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: