"Królowa wróciła do domu". Trumna z ciałem Elżbiety II złożona w kaplicy. Wcześniej zdjęto z niej insygnia

"Królowa wróciła dziś do domu" - piszą brytyjskie media, podsumowując pogrzeb Elżbiety II. Oficjalna część obchodów już się zakończyła - trumna z ciałem królowej została złożona w krypcie królewskiej w kaplicy św. Jerzego.

Złożeniu trumny z ciałem królowej Elżbiety II w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze towarzyszyły słowa Psalmu 103: "Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego!". Wieczorem w kaplicy rozpocznie się prywatna część uroczystości, podczas której trumna z ciałem zostanie złożona do grobu w kaplicy. Królowa będzie pochowana wraz ze swoimi rodzicami i siostrą, później do krypty zostanie także przeniesiona trumna z ciałem księcia Filipa.

Pogrzeb Elżbiety II. "Przywódcy kochający służbę są rzadkością"

Uroczystości pogrzebowe trwały od godzin porannych. Uczestniczyli w nich przedstawiciele członkowie rodziny królewskiej - król Karol III z żoną, księżniczka Anna z mężem, książę Andrzej i książę Edward z żoną, książę Harry z żoną, księżniczka Beatrycze z mężem i Ludwika, córka Edwarda, a także książę William z żoną i dziećmi, hrabia Charles Spencer (brat Diany, który był chrześniakiem królowej), brat stryjeczny Elżbiety II i kuzyn królowej książę Edward. Zaproszono także dwa tysiące zagranicznych gości.

Po godzinie 16 procesja dojechała do Windsoru, gdzie grupa żołnierzy i rodzina królewska przejechały z trumną do Kaplicy św. Jerzego.  Wzdłuż Long Walk ustawiły się tysiące osób chcących pożegnać królową.

Przez cały czas procesji w Windsorze oddawane były armatnie salwy. Biły również dzwony.

Podczas nabożeństwa arcybiskup Canterbury Justin Welby przypomniał, że w dniu 21 urodzin Elżbieta II przyrzekła służyć Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów. - Tego rodzaju obietnica rzadko jest tak dobrze spełniona - powiedział.

Była taka radosna, poruszyła tak wiele osób
Ludzie kochający służbę są rzadkością w każdej dziedzinie życia. Przywódcy kochający służbę są jeszcze rzadsi

- wskazywał.

Na znak końca panowania królowej Elżbiety lord szambelan, wysoki rangą urzędnik dworu królewskiego, "złamał" symboliczną laskę - Wand of office. Następnie złożył ją na trumnie.

ff f

W czasie nabożeństwa insygnia władzy królewskiej - korona, berło i jabłko królewskie - zostały zdjęte  z trumny i złożone na ołtarzu. Karol III otrzyma je dopiero w dniu koronacji. Podczas uroczystości odczytano też wszystkie tytuły królowej Elżbiety II, a po nich wszystkie tytuły nowego króla. W kaplicy rozbrzmiało "God save the King".

Czytaj też:

Andrzej Duda posadzony przed Joe Bidenem na pogrzebie królowej - dlaczego? "Powodem protokół"

Pogrzeb Elżbiety II. Kartka na szczycie trumny monarchini. Karol III zostawił wiadomość

Minuta ciszy dla Elżbiety II. Zamilkł nawet Big Ben - ale na dłużej. "Awarię zbadano pilnie"

Dzieci Elżbiety II. Jak wygląda sukcesja do brytyjskiego tronu po śmierci królowej?

Więcej o: