Elżbieta II zdradziła prezydentowi USA przepis na naleśniki. "Mam nadzieję, że uzna je pan za udane"

W mediach społecznościowych dużą popularnością ponownie cieszy się list, który Elżbieta II wysłała w 1960 roku do prezydenta USA. Monarchini w liście zdradziła politykowi swój przepis na szkockie naleśniki - drop scones. Jak dodała, podane proporcje pozwalają przygotować posiłek dla nawet 16 osób.

Elżbieta II w 1957 roku po raz pierwszy spotkała się z 34. prezydentem Stanów Zjednoczonych Dwightem Eisenhowerem. Dwa lata później polityk i jego żona odwiedzili królową w jej posiadłości w Balmoral w Szkocji. Według późniejszych przekazów gospodarze zorganizowali przyjęcie z grillem, na którym monarchini podała przygotowane przez siebie szkockie naleśniki - drop scones. 

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]

Wielka Brytania. Elżbieta II i jej przepis na szkockie naleśniki. Podzieliła się nim z prezydentem USA

List z przepisem na naleśniki został wysłany przez Elżbietę II w 1960 roku. Znajduje się on obecnie w zbiorach amerykańskiego archiwum narodowego. W ostatnim czasie, z uwagi na śmierć królowej, przepis ten ponownie zyskał na popularności. 

"Zobaczywszy pana zdjęcie w dzisiejszej gazecie, stojącego przed grillowaną przepiórką, przypomniałam sobie, że nigdy nie wysłałam przepisu na naleśniki, który obiecałam panu w Balmoral. Śpieszę zrobić to teraz i mam nadzieję, że uzna je pan za udane" - napisała we wstępie Elżbieta II.

Pogrzeb Elżbiety II Pogrzeb państwowy Elżbiety II. Trumnę królowej ciągną marynarze

Szkockie naleśniki Elżbiety II. "Masa musi być dobrze ubita..."

Szkockie naleśniki, które miały być ulubionymi królowej, przypominają nieco amerykańskie pancakes, chociaż są od nich mniejsze i grubsze. Zazwyczaj serwowane są z dżemem owocowym lub masłem. Do zrobienia drop scones z przepisu Elżbiety II potrzeba:

  • 4 szklanek mąki,
  • 4 łyżek drobnego cukru,
  • 2 szklanek mleka,
  • 2 jajek,
  • 2 łyżeczek sody oczyszczonej,
  • 3 łyżeczek winianu potasu (z ang. cream of tartar, tzw. kamień winny; można go zastąpić proszkiem do pieczenia),
  • 2 łyżek roztopionego masła. 

"Masa musi zostać dobrze ubita. Nie należy jej też odkładać na zbyt długo przed usmażeniem" - napisała Elżbieta II. Jak dodała królowa, podany w przepisie cukier można zastąpić złocistym syropem (popularny na Wyspach golden syrup otrzymany z częściowo inwertowanego cukru) lub melasą. Dalej zaznaczyła, że z podanych proporcji można przygotować naleśniki dla 16 osób. Jeśli chce zrobić to danie dla mniejszego grona, wystarczy ograniczyć tylko ilość mąki i mleka, a inne składniki zostawić bez zmian.  

"Z wielką radością wspominamy waszą wizytę w Balmoral. Mam nadzieję, że ta fotografia [załączona do listu kartka z przepisem - red.], będzie miłą pamiątką tego szczęśliwego dnia, który z nami spędziliście. Przesyłam najlepsze życzenia dla pana i dla pani Eisenhower" - zakończyła list Elżbieta II.

Minuta ciszy dla Elżbiety II. Zamilkł nawet Big Ben - ale na dłużej. 'Awarię zbadano pilnie' Minuta ciszy dla Elżbiety II. Zamilkł Big Ben - ale na dłużej. "Awaria"

Więcej o: