Pogrzeb Elżbiety II. Kartka na szczycie trumny monarchini. Karol III zostawił wiadomość

Trwa ostatni dzień operacji "London Bridge". Na trumnie królowej Elżbiety II wśród kwiatów znalazła się kartka. Następca tronu Karol III zostawił "personal message", oddając hołd swojej zmarłej matce.

Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II trwają w poniedziałek 19 września od rana - to ostatni dzień operacji "London Bridge". Podczas ceremonii arcybiskup Canterbury Justin Welby przypomniał, że w dniu 21. urodzin Elżbieta II przyrzekła służyć Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów. - Tego rodzaju obietnica rzadko jest tak dobrze spełniona - powiedział. - Była taka radosna, obecna, poruszyła tak wiele osób - dodał.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?

Pogrzeb królowej. Kartka na szczycie trumny Elżbiety II. To wiadomość od następcy tronu

Trumna królowej została przykryta flagą Royal Standard i przyozdobiona berłem i jabłkiem, brytyjską koroną państwową i wiązanką. Wśród kwiatów znalazła się kartka od króla Karola III, na której napisał: "Ku pamięci kochającej i oddanej. Karol R.".

Kwiaty pochodzą z ogrodów królewskich posiadłości - Buckingham Palace, Clarence House i Highgrove House. Oprócz róż jest tam również mirt rozmnożony z roślinki, którą Elżbieta II miała w wiązance ślubnej. Wpleciono też rozmaryn, liście dębu, pelargonie, hortensje, rozchodnik, drakiew i dalie.

Na prośbę króla Karola III do wykonania wiązanki, zamiast gąbki kwiaciarskiej z tworzywa sztucznego, użyto mchu i gałęzi dębu.

 

Pogrzeb królowej Elżbiety IIAndrzej Duda na pogrzebie królowej Elżbiety. Media zwracają uwagę na miejsce

Pogrzeb królowej. Ostatni dzień operacji "London Bridge" - harmonogram

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w zamku w Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat. Przedstawiamy harmonogram uroczystości pogrzebowych (podajemy godziny wg czasu polskiego).

7:30 - drzwi Westminster Hall w Izbie Parlamentu, gdzie leży trumna z ciałem Elżbiety II, zostały zamknięte dla publiczności.

11:44 - królewski orszak wyruszył z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego. Powóz wiózł trumnę królowej Elżbiety II w towarzystwie zespołu królewskich żandarmów i marines. Cała droga przejazdu była obstawiona przez członków królewskiej marynarki wojennej i królewskich Marines. Rodzina królewska, w tym król Karol III, podążali za karetą.

11:52 - trumna z ciałem królowej dotarła do bram Opactwa Westminsterskiego. Następnie została wniesiona do środka.

12:00 - w południe rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa. Prowadził ją dziekan Westminsteru David Hoyle. 

12:55 - cała Wielka Brytania zamilkła na dwie minuty, oddając hołd monarchini. 

13:00 - pogrzeb królowej Elżbiety II zakończył się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii (w zmienionej już formule, czyli "God Save the King") oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera (osoby grającej na dudach). Trumna przeszła w kolejnej procesji ulicami Londynu.

14:00 - trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do Wellington Arch w Londynie, gdzie została załadowana do karawanu. Stąd rodzina królewska wyruszyła do zamku Windsor, który znajduje się około 35 kilometrów od Pałacu Buckingham.

16:06 - karawan powinien dotrzeć już do Windsoru. Tam dołączy do procesji zmierzającej w górę Albert Road. Król i inni członkowie rodziny królewskiej dołączą do drogi do kaplicy św. Jerzego około trzydziestu minut później.

17:00 - rozpocznie się nabożeństwo żałobne w kaplicy św. Jerzego, które zostanie poprowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.

20:30 - trumna królowej Elżbiety II zostanie złożona podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim mężem, księciem Filipem.

Christina Heerey - jako ostatnia oddała hołd królowej w pałacu WestminsterskimPogrzeb Elżbiety II. Jako ostatnia oddała hołd królowej. Czekała 14 godz.

Więcej o: