Andrzej Duda posadzony przed Joe Bidenem na pogrzebie królowej - dlaczego? "Powodem protokół"

Na pogrzebie królowej Elżbiety II prezydent USA Joe Biden został usadzony tuż za Andrzejem Dudą, co przykuło uwagę polskich i brytyjskich mediów. Powodem jest tzw. protokół starszeństwa.

Pogrzeb Elżbiety II rozpoczął się w poniedziałek 19 września w Londynie. W uroczystości biorą udział przywódcy i przedstawiciele niektórych państw. Obecni są: członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, premierka Liz Truss, wszyscy żyjący byli premierzy, władze Izby Gmin i Izby Lordów, przedstawiciele władz Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, reprezentanci 145 państw, w tym 19 monarchów, 48 prezydentów i 22 premierów.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Książę William i książę Harry wraz z kuzynami wzięli udział w "czuwaniu wnucząt" przy trumnie królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II.  Andrzej Duda przed Joe Bidenem. Powodem protokół

Zaproszenia zostały wysłane do głów państw, z którymi Wielka Brytania utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Nie otrzymały ich m.in. Rosja, Białoruś oraz Mjanma (dawniej Birma). Poniżej informacja o tym, kto potwierdził swoje przybycie na pogrzeb królowej, a kto zaproszenia nie dostał: 

Ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II Pogrzeb Elżbiety II. Przedstawiciele państw żegnają królową [LISTA GOŚCI]

W uroczystościach udział biorą m.in. prezydenci Litwy - Gintras Nauseda, Łotwy - Egils Levits i Włoch - Sergio Mattarella, premier Czech Petr Fiala oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przyjechał także przywódca Brazylii - Jair Bolsonaro - i Izraela - Isaac Herzog - oraz premier Kanady Justin Trudeau.

Stany Zjednoczone reprezentuje Joe Biden wraz z małżonką Jill, którzy siedzą 14 rzędów z tyłu, w przejściu na południowym transepcie opactwa Westminster - podaje brytyjski dziennik "The Telegraph". Media zwracają uwagę, że został ulokowany tuż za prezydentem Polski Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą.

Dlaczego prezydentów posadzono właśnie w taki sposób? - Zastosowano tutaj protokół starszeństwa - tłumaczy w rozmowie z "Faktem" dr Marek Nowakowski, polski dyplomata i historyk. Jak dodaje, na usadzenie prezydentów ma wpływ to, jak długo sprawują swój urząd. - Andrzej Duda jest dość długo urzędującym prezydentem, więc w tej precedencji jest wysoko. Joe Biden został później prezydentem niż Andrzej Duda, więc siedział za nim - wytłumaczył Nowakowski.

Wielka Brytania. Monarchini spocznie u boku swoich rodziców i siostry

Monarchini spocznie w Kaplicy Świętego Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce zostanie też przeniesiona trumna z ciałem jej męża księcia Filipa. Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w zamku w Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat.

Christina Heerey - jako ostatnia oddała hołd królowej w pałacu Westminsterskim Pogrzeb Elżbiety II. Jako ostatnia oddała hołd królowej. Czekała 14 godz.

Więcej o: